Secinājumi
Visa Romiešu sociālā dzīve un tās attīstība grozījās ap pilsētas centru, neskatoties uz to, vai tā bija pati Roma vai kāda cita pilsēta. Lauki bija laba vieta, kur pavadīt pensiju vai pabaudīt dabu, bet tā nebija īstā vieta pilsoņiem. Romieši bija sociāli sabiedriski, un katrs no viņiem bija sabiedrības daļa. Patiesi civilizēts Romas pilsonis bija jābūt izglītotam un veiksmīgam. Par visīstāko Romas pilsoni varēja uzskatīt augstdzimušos, jeb patriciešus, kuriem bija visas privilēģijas un iespējas dzīvot veiksmīgi un bez raizēm. Pretēji patriciešiem bija vergi, kuri nebija pilsoņi un kuriem nekas nepiederēja un viņiem nebija ne kādu tiesību.
Romas sociālās kārtas bija daudzslāņainas un dažādas. Iedzīvotāju tiesiskais statuss bija atšķirīgs ar daudzām iespējām un ierobežojumiem. Pat vergam bija savas iespējas kļūt brīvam un būt par pilntiesīgu Romas sabiedrības daļu, bet lai to panāktu vergam, bija jāizdara praktiski neiespējamais.
Pateicoties Romas tiesiski sašķelti vienotajai sabiedrībai, ir veiksmīgi izveidojusies tiesiskā sistēma, kura ir izdzīvojusi līdz mūsdienām un kura tiek veiksmīgi pielietota mūsu dzīvē.
…