Iedzīvotāju migrācijai var būt dažādi iemesli – gan politiskie, gan ekonomiskie, gan personiskie un daudzi citi iemesli. Tomēr, visbiežāk sastopamie iemesli balstās tieši ar iedzīvotāju ekonomisko stāvokli. Galvenie iemesli, kādēļ emigrē uz citu valsti ir:
• augstāks ienākuma līmenis;
• pievilcīga sociālā vide;
• zināšanu papildināšana un jaunas pieredzes gūšana;
• laba citu pilsoņu, radinieku, draugu vai ģimenes locekļu pieredze citā valstī u.c.
Šie faktori, protams, nav vienīgie, kas ietekmē cilvēku vēlmi emigrēt, jo tie atspoguļo tikai tos faktorus kāpēc cilvēkam būtu jāatstāj esoša valsts un jādodas uz jauno. Pieņemot lēmumu emigrēt vai ne, cilvēks izvērtē arī tos faktorus, no kā viņam ir jāatsakās par labu augstākam atalgojumam un citiem sociāli ekonomiskajiem labumiem jaunajā valstī. Tie var būt – nevēlēšanās pamest ģimeni, draugus, radus, esošo kultūru, klimatu un pārāk augstās izmaksas, kas saistās ar pārcelšanos uz jauno valsti. Šie faktori dažkārt ir spēcīgāki par tiem faktoriem, kas cilvēkam liek emigrēt – tas arī izskaidro to kāpēc liela daļa cilvēku tomēr neemigrē uz vairāk attīstītākām valstīm (reģioniem).
Ceļojot uz ārzemēm, iedzīvotāji ar to domā sasniegt labākus dzīves un sociālos apstākļus, kas šajās dienās vairāk akcentējams uz valsts nespēju sniegt ekonomisko atbalstu.
„Latvijā kā galvenais iemesls kāpēc iedzīvotāji pamet savu valsti ir darba samaksa, bet ne vienīgais iemesls. Lēmumu strādāt ārpus Latvijas lika pieņemt vairāku faktoru kombinācija: zemi ienākumi, sarežģījumi personiskajā, profesionālajā dzīvē, slikti darba apstākļi, iespēju trūkums, vāji atbalsta tīkli valstiskā, vietējo pašvaldību, ģimenes un draugu līmenī, kā arī tas, ka Latvijas iedzīvotājiem netiek piedāvāta visaptveroša valsts attīstības vīzija, līdz ar to trūkst pārliecības, ka dzīves kvalitāte Latvijā uzlabosies.…