IEVADS
Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts budžetā vai pašvaldību budžetos (pamatbudžetā vai speciālajā budžetā), kas nav maksājums par noteiktas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu un nav soda nauda, pamatparāda palielinājuma naudas un nokavējuma naudas maksājums, kā arī nav maksājums par valsts kapitāla vai tā daļas izmantošanu.
Latvijā ir divi ienākuma nodokļi: Uzņēmumu ienākuma nodoklis ( UIN) un iedzīvotāju ienākumu nodoklis ( IIN). Abi šie nodokļi veido vienotu ienākuma nodokļu sistēmu un ir tiešie nodokļi.
Jumta likums ir likums „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Mēs izvēlējāmies šo referāta tēmu, jo iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir tas nodoklis, kas attiecas uz jebkuru fizisku personu, kas gūst ienākumus Latvijas Republikā, ja likumā nav noteikts citādi. IIN tiek aprēķināts un maksāts no algas, līdz ar to mums šķita svarīgi uzzināt, savu iespēju robežās, vairāk par šo nodokli, jo esam potenciālie darba ņēmēji un darba devēji.
Mērķis: ir raksturot IIN Latvijā. Lai sasniegtu mērķi, mēs esam izvirzījušas šādus uzdevumus:
1) IIN nodokļa būtības izpētīšana.
2) Noskaidrot, kas ir IIN maksātāji.
3) IIN struktūras izpēte.
4) Noskaidrot ar nodokli neapliekamos un apliekamos ienākumus.
5) Izpētīt, kā tiek sastādīta un iesniegta budžetā gada ienākumu deklarācija.
1.IEDZĪVOTĀJU IENĀKUMU NODOKLIS
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis – likums „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, pieņemts 1993. gada 5. maijā, ar grozījumiem.
Jebkura persona, kas gūst ienākumus Latvijas Republikā ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai uzņēmuma ienākuma nodokļa maksātāji, ja konkrētā nodokļu likumā nav noteikts citādi.
Jebkurš ienākums, ko gūst personas, kas ir iekšzemes nodokļa maksātājas, ir apliekamas ar IIN vai UIN, ja likumā nav noteikts citādi.
Vienu un to pašu ienākumu nevar aplikt ar abiem nodokļiem.
…