Patlaban spēkā esošā nodokļu un nodevu sistēma galvenokārt balstās uz 1995. gadā veiktās nodokļu reformas galarezultātā pieņemtajiem nodokļu likumiem, kas turpmākajā laika periodā ir arī būtiski grozīti vai pieņemti no jauna. Nodokļu sistēmas pamatprincipi ir ekonomiskā efektivitāte, vienkārša administrēšana, elastīgums, objektivitāte un politiskā atbildība.
Latvijas nodokļu un nodevu sistēmu patlaban veido 11 nodokļi un 73 valsts nodevas. Šo sistēmu reglamentē vispārīgais jeb „jumta” likums „Par nodokļiem un nodevām”, kas nosaka vispārīgos nodokļu sistēmas piemērošanas principus, attiecības starp nodokļu maksātāju un nodokļa administrāciju.
Nodokļus var iedalīt tiešajos, kur apliekamais objekts pieder pašam nodokļu maksātājam un netiešajos nodokļos, kur apliekamais objekts ir preces un pakalpojumi.
Latvijā darbojas divi ienākuma nodokļi – iedzīvotāju ienākuma nodoklis un uzņēmumu ienākuma nodoklis un katru no tiem regulē cits likums.
Kā viens no Latvijas nodokļu sistēmas tiešajiem nodokļiem ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ar kuru tiek aplikti fizisko personu gūtie ienākumi taksācijas periodā – gadā.
Darba mērķis – raksturot iedzīvotāju ienākuma nodokli Latvijā.
Darba uzdevumi:
raksturot iedzīvotāju ienākuma nodokļa būtību;
noskaidrot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamos un neapliekamos ienākumus, nodokļa aprēķināšanas kārtību;
izpētīt Gada ienākumu deklarācijas sastādīsanas kārtību un iesniegšanu Valsts Ieņēmumu dienestā.
1.Iedzīvotāja ienākuma nodokļa būtība
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir nodoklis, ar ko apliek fiziskās personas gūtos ienākumus, un tas sastāv no:
1) algas nodokļa, ko par darbinieka gūtajiem ienākumiem aprēķina un maksā darba devējs;
2) fiksētā ienākuma nodokļa par ieņēmumiem no saimnieciskās darbības;
3) nodokļa par ienākumiem no saimnieciskās darbības, ja tie nav uzņēmumu ienākuma nodokļa objekts, un nodokļa no citiem ienākuma avotiem.…