4. Secinājumi
1. 1995.gada 2.februārī Latvijas Republikas Saeima pieņēma likumu "Par nodokļiem un nodevām", kas stājās spēkā 1995.gada 1.aprīlī.
2. Atbilstoši likumam "Par nodokļiem un nodevām" nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts periodisks vai vienreizējs maksājums valsts budžeta vai pašvaldību budžetu (pamatbudžeta vai speciālā budžeta) ieņēmumu nodrošināšanai un valsts funkciju un pašvaldību funkciju finansēšanai.
3. Latvijā ir noteikti 15 nodokļi, kurus uzliek saskaņā ar konkrētā nodokļa likumu.
4. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir viens no nozīmīgākajiem tiešajiem nodokļiem Latvijā, kas tiek piemērots fiziskajām personām par dažāda veida ienākumu gūšanu.
5. Nodoklis tiek aprēķināts un iemaksāts budžetā divējādā kārtībā - avansā, arī algas nodokļa veidā, un rezumējošā kārtībā, sastādot gada ienākumu deklarāciju, arī fiksētā ienākuma nodokļa, mikrouzņēmumu nodokļa un patentmaksas veidā.
6. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme Latvijā ir 23% ienākumam no algota darba un ienākumam no saimnieciskās darbības, kā arī citiem ienākuma veidiem, ja tiem likumā nav noteikta cita nodokļa likme.
7. Ne visi iedzīvotāju ienākumi tiek aplikti ar nodokli, kas saistāms ar faktu, ka šis nodoklis izveidots ar mērķi, palielināt valsts budžeta ieņēmumus ar nodokli apliekot tos ienākumus, ko iedzīvotāji ieguvuši veicot darbu, kas saistīts ar saimnieciskās darbības veikšanu.
8. Ir paredzami arī nodokļa piemērošanas ierobežojumi - katram Latvijas Republikas iedzīvotājam var būt viena algas nodokļa grāmatiņa, kuru piešķir Valsts ieņēmumu dienests, kas paredz to, ka ar nodokli netiks aplikts neapliekamais minimums. 2015. gadā tas ir 75 EUR mēnesī.
…