Valsts uzdevums ir nodrošināt iedzīvotājiem atbilstošu dzīves līmeni, pamatizglītību, sociālo un personas drošību. Šā mērķa īstenošanai valstij ir nepieciešami līdzekļi, kas rodas apzinīgi un godīgi maksājot nodokļus, tajā skaitā -iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tādēļ svarīgi ir šo nodokļu pareiza aprēķināšana un ieturēšana, lai panāktu šo nodokļu pilnīgu pārskaitīšanu budžetā.
Iedzīvotāju ienākumu nodoklis ir viens no Latvijā maksājamiem tiešiem nodokļiem, kas skar vislielāko nodokļu maksātāju grupu. Šo nodokli saņem valsts un pašvaldību budžeti.
Kvalifikācijas darbā tiek pētītas problēmas, kas rodas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (turpmāk- IIN) maksātājam aprēķinot un Valsts ieņēmuma dienesta (turpmāk-VID) darbiniekam pārbaudot nodokļa aprēķināšanas pareizību tā nodrošinot nodokļu pilnīgāku iekasēšanu. Liela uzmanība tiek pievērsta likuma izskaidrošanai.
Valsts ieņēmumu dienesta stratēģijas nodokļu administrēšanā, nodokļu kontrolē, kas atklāja, ka galvenais VID uzdevums ir nodokļu iekasēšana un mūsdienīga organizācijas izveide, kuras uzmanības centrā būtu klients. Pētīta tiek nodokļu nemaksāšanas problēma – “aplokšņu algas”, kas Latvijā ir būtiska. Īss ieskats nodokļa maksātāju skaitā un pašvaldību budžetos iemaksāto summu salīdzināšana pēc VID datiem.
Darba mērķis ir analizēt problēmas, kas rodas iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem aprēķinot un VID darbiniekiem pārbaudot nodokļa aprēķināšanas pareizību tā nodrošinot nodokļa pilnīgāku iekasēšanu, izdarīt secinājumus un izstrādāt priekšlikumus.
Darbā risinātie uzdevumi ir:
a) parādīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa struktūru, objektus, maksātājus;
b) pētīta tiek VID loma nodokļa administrēšanā un nodokļa maksātāju izglītošanā;
c) pētīta tiek nodokļu nemaksāšanas problēma – “aplokšņu algas”, kas Latvijā ir būtiska.
Pētījums ietver sevī četru gadu periodu – (2002. – 2005.). Par izziņas avotiem darbā kalpo Latvijas Republikas nodokļu likumi, Ministru Kabineta noteikumi, VID nepublicētie dati, speciālā literatūra par nodokļiem, mācību materiāli, statistisko datu krājumi, publikācijas Internetā un laikraksti.
Darbā: 36 lapas teksts, 5 tabulas, 4 attēli, 1 formula un 14 izmantotas literatūras avoti.