Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:782230
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.06.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Latviešu literatūra gadu gaitā ir pilnveidojusies un attīstījusies. Tā kļuvusi bagātāka, ar plašu un aizraujošu tematu daudzveidību. Literātu pulkam klāt nākuši jauni rakstnieki. Tomēr ir vērtības, kas nepazūd. Rakstnieki meklē ideālus. Meklē tos notikumos, lietās un cilvēkos.
Kādi ir katra cilvēka ideāli, atkarīgs ne tikai no cilvēka, bet arī no laika, kādā viņš dzīvo, no apkārtējās vides, kurā uzturas, no sabiedrības, kas ir līdzās.
20.gadsimta divdesmitajos gados Latvijā sāka atjaunoties rūpniecība. Sāka veidoties mazie un lielie uzņēmumi. Par šo laika periodu stāsta Pāvels Rozītis savā romānā “Ceplis”. Šo darbu es izvēlējos tāpēc, ka tajā ļoti spilgti atklājas tie ideāli, kādi tolaik cilvēkiem bija. Spilgti romānā tiek attēlota uzņēmēju konkurence, kurā izceļas alkatība, naudas un slavas kāre. Galvenie tā laika uzņēmēju ideāli bija, kā tikt pie naudas un bagātības, pilnīgi nerēķinoties ar līdzcilvēkiem. Galvenā romāna persona ir Edgars Ceplis, kurš bija viens no bagātākajiem. Ceplim dzīves ideāli bija nauda un vara. Tikai viņu nemitīgi postā dzina viņa godkārība. Viņš vēlējās “būt reizē tirgotājs, rūpnieks, politiķis, valstsvīrs un kultūras darbinieks. Jā, un arī dzejnieks, jo Cepļa godkārībai nebija robežu.” Iepazīstot tuvāk šo tēlu, sapratu, ka tolaik svarīga Ceplim bija tikai nauda. Cepļa godkārībai visi glaimoja.
Tomēr grūti bija latviešiem uzsākt savu darbību un tikt pie mantas, jo Latvijā bija barga nodokļu sistēma. Romāna tēma un tajā izceltie ideāli ir stipri līdzīgi un saglabājušies aktuāli arī šodien. Arī mūsdienās ir līdzīgi. Uzņēmējdarbību uzsākt nav viegli, un uzņēmējiem jāiztur lielā konkurence. Arī šodien joprojām ir cilvēki, kas dzīves ideālus redz naudā, varā un godkārībā. Tas liek secināt, ka ātri laiki mainās, bet cilvēku morāle mainās lēni. Ceplis nedomāja par valsts augšupeju, bet gan par savu personīgo labklājību. Tāds pats bija viņa niknākais konkurents Nagainis. Tomēr atradās cilvēki, kas šos abus uzņēmējus uzskatīja par saviem ideāliem, jo viņi bija tikuši jau pie naudas. Daži centās līdzināties Ceplim un Nagainim, izdabāja tiem, mēģināja sadarboties, neapzinoties, ka tiek apmānīti.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties