Bieži vien varam dzirdēt izteikumus par to kādam jābūt ideālam vīram, mīļākajam, sievai un mīļākajai. Un rodas jautājums vai tiešām mēs uzskatām, ka ideāla mīļākā ir diezgan stulba, ar labu miesasbūvi (slaida), turklāt vairākumā gadījumu blondīne, bet ideāls mīļākais ir gudrs, izsmalcināts, valdošs seksuālajās attiecības, materiāli nodrošināts un izskatīgs. Varētu teikt, ka šie ideāli nav nekas cits kā faktu vispārināšana un kategorizācija, tātad stereotipi.
Darbā apskatīts jēdziens stereotipi”, konkrētāk „dzimuma stereotipi”. Stereotipi ir faktu vispārināšana, kas konkrētajā gadījumā attiecināta uz dzimumu, veidojot noteiktas kategorijas, piemēram, sievietes tiek iedalītas mājsaimniecēs, karjeristēs un seksīgajās (visbiežāk par tādām tiek uzskatītas mīļākās). Savukārt vīrieši – mačo tipa pārstāvjos, biznesmeņos, „asajos” u.c. Lai gan stereotipi daudzkārt atvieglo kāda indivīda vai sociālās grupas uztveri, tomēr bieži tie mūs noved pie kļūdainiem secinājumiem par kādu sociālo grupu vai arī tās indivīdu.
Šajā darbā tiek apskatīts arī jēdziens „aizspriedumi”, jo tas tiek bieži jaukts ar jēdzienu „stereotipi”. Taču šie abi jēdzieni ir pilnīgi atšķirīgi, jo aizspriedumi ir negatīva attieksme pret kādu grupu vai arī tās locekļiem.
Pētījuma mērķis ir noskaidrot studentu viedokli par ideāla patstāvīgā partnera/-es jeb vīra/sievas un mīļākā/ -ās (partnera/-es, ar kuru netiek veidotas ilgstošas attiecības) ideālo tēlu, kā arī noskaidrot vai studentu vidū pastāv stereotipi par ideālu sievu/mīļāko, vīru/mīļāko. Tā mērķis nebija uzzināt stereotipu veidošanās iemeslus un to ietekmi ikdienas saskarsmē. Šī darba mērķis ir arī noskaidrot kuri faktori (gudrība, miesasbūve, izglītība u.c.), vērtējot ideālu sievu/ mīļāko un vīru/ mīļāko, studentiem ir vissvarīgākie.…