Patoģenēzes mehānisms un klasifikācija.
Hroniska glomerulonefrīta patoģenēzes mehānisms saistīts ar imūnkompleksu darbību, reti ar antivielu(Av) iedarbību.
Nieres ir galvenais imūnkompleksu ekskrēcijas orgāns. Nieru kamoliņi kalpo par imūnkompleksu uzglabāšanas vietu, jo caur tiem filtrējās lielāka asins daļa. Cirkulējošie imūnkompleksi (CIK) izgulsnejās kamoliņu bazālajā membrānā vai/un mezanglijā, imūnkompleksu izgulsnejumus sauc par depozītiem.
Rezultātā pie imūnkompleksa ar S3b (1 komplementa receptors) palīdzību tiek piefiksēts kompliments un sākās iekaisuma procesa aktivācija. Iekaisuma procesa laikā aktivizējās komplimenta sistēma, neitrofīlās šūnas ar lizosomālo fermentu izdali, aktivizējās prostaglandīnu un kinīnu sistēmas. Sākās asinsvadu koagulācija un sekundārā fibrinolīze, kā rezultātā nieru kamoliņu kapilāros sāk nogulsnēties fibrīns [5, 6, 13].
Retāk hroniska glomerulonefrīta patogenēzes mehanisma pamata ir Av iedarbība. Šaja gadījuma pret nieru kamoliņu bazālo membrānu veidojās nefrotoksiskās Av (anti-BM Av) [13]. Anti-BM Av reaģē ar molekulu epitopiem, pie kuriem fiksējās komplements un rezultātā tiek aktivēts iekaisuma process.
…