Piena lopkopība ir viena no vadošajām nozarēm Latvijā. Mūsu valsts klimatiskie apstākļi ir piemēroti govju audzēšanai, jo ir iespējams izaudzēt un sagatavot pietiekami kvalitatīvu lopbarību, kas ir noteicošais faktors kvalitatīva piena ieguvei.
Latvijā tiek audzētas sarkano piena lopu šķirņu grupas, melnraibās govis, kā arī Latvijas zilās govis, kurām gan šobrīd nav liela nozīme piena ražošanā, tas ir ģenētiskais resurss. Lai cik dīvaini tas nebūtu, taču arī Latvijas Brūnās šķirnes govju ar 100% asinību valstī ir maz, arī tās ir iekļautas ģenētiskajos resursos.
Piena lopkopībā ir mērķis izkopt govis tā, lai tās būtu ar pareizu eksterjeru, tām būtu lieli izslaukumi, olbaltumvielu un tauku saturs, kā arī, lai būtu labi atražošanas rādītāji, taču ne vienmēr tas ir apvienojams, tāpēc katrā saimniecībā jāuzstāda savas prasības, un jāizvērtē kādas šķirnes govjis audzēt. Nav iespējams izdarīt pareizo izvēli iepazīstoties ar šķirnes lopu aprakstu literatūrā. Vislabāk ir mēģināt turēt vairākas šķirnes saimniecībā un savstarpēji salīdzināt, kura ir piemērota saimniecības turēšanas apstākļiem, barības bāzei un, no kuras iespējams gūt peļņu.
Šī darba mērķis ir noskaidrot vai SIA „Rūsas” piemērotāka ir Latvijas Brūnā vai Holšteinas melnraibo goju šķirne, vai arī nav būtiskas atšķirības, kuru audzēt.
Uzdevumi:
1)Atlasīt pa 10 govīm no katras šķirņu grupas, kurām ir noslēgta 3.laktācija;
2)Aprēķināt vidējos ražības un atražošanas rādītājus un veikt to analīzi, izvērtēt vēlamās un nevēlamās pazīmes katrā grupā.
Gandrīz visās pasaules attīstītākajās valstīs govkopība starp lopkopības nozarēm ieņem vadošo vietu. Arī šodienas Latvijā zemnieku saimniecībās govkopība būs galvenā nozare, jo piensaimniecība ir viena no nozarēm, kurā iespējams ātri iegūt apgrozāmos līdzekļus. Lai piensaimniecība būtu rentabla, jābūt veiksmīgam ganāmpulka menedžmentam, ko nav iespējams organizēt neveicot govju pārraudzību. Pārraudzības rezultāti dod iespēju sakārtot ganāmpulka atražošanu, organizēt pareizu ēdināšanu, sekmēt ganāmpulka produktivitātes kāpināšanu, līdz ar to arī ienākumus.(Pārraudzība.www.ldc.gov.lv)
Katru gadu noslēdzoties pārraudzības gadam, tiek gatavots informatīvs materiāls par republikas pārraudzības rezultātiem kopumā, norādot katra rajona pārraudzības rezultātus, labāko saimniecību rezultātus un uzrādot augstvērtīgākos dzīvniekus republikā. Informācija tiek apkopota un publicēta pārraudzības gada izdevumā.…