Nekas nav patstāvīgs, mūsu un līdzcilvēku dzīve nepārtraukti mainās, mums ir nepieciešams mainīties līdzi. Jāatdzīst, ka ne visiem ir tik lieli ienākumi, lai varētu nepārtraukti sekot līdzi izmaiņām. Lai varētu īstenot savus mērķus, mums tiek piedāvāts aizņemties naudu no banku sektora, lai veiktu kādu pirkumu, kurš prasa samērā lielus kapitālieguldījumus: automašīna, māja, dzīvoklis un citi. Kredīts pats par sevi ir naudas aizņemšanās uz laiku, maksājot naudas aizdevējam par tā līdzekļu izmantošanu. Latvijas banku sistēma, sekojot līdzi tirgus tendencēm, piedāvā klientiem dažādus kredītu veidus: patēriņa, hipotekāro, kā arī citus, un pēc būtības līdzīgus pakalpojumus kā līzingu.
Šobrīd aktuāls jautājums ir kļuvis par hipotekāro kreditēšanu, jo iedzīvotājiem ir palielinājies ienākumu līmenis un tādēļ viņi var lielāku savu ienākumu daļu veltīt jauna nekustamā īpašuma iegādei, vai tā uzlabošanai. Īpaši liela aktualitāte ir vērojama Rīgā, kur tiek atjaunotas ēkas, to fasādes. Tas prasa lielus kapitālieguldījumus, kas parasti atmaksājas ilgākā laika periodā, līdz ar to ir nepieciešams kredīts no bankas, kas piedāvā kredītus šādiem mērķiem.
Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa kredītu paveids, kuru izsniedz hipotēku bankas pret nekustamā īpašuma ieķīlājumu, noformējot aizņēmēja parādsaistību rakstu:
izsniedzot aizņēmējas bankas ķīlu zīmes piešķirtā kredīta summas apmērā. Aizņēmējs saņemtās ķīlu zīmes var patstāvīgi realizēt tās vērtspapīru tirgū un saņemt skaidro naudu pēc vajadzības.
Izsniedzot kredītu skaidrā naudā (parasti līdz 75% apmērā no bankas noteiktās ēku un citu objektu tirgus vērtības.
Precīzāk hipotekārā kredīta definējums ir dots likumā par hipotekārajām ķīlu zīmēm: “Hipotekārais aizdevums ir aizdevums, kas nodrošināts ar zemesgrāmatā ierakstītu nekustamā īpašuma ieķīlājumu atbilstoši Civillikuma noteikumiem.…