IEVADS
Referāta mērķis ir apskatīt tēmu par darījumiem ar nekustamiem īpašumiem, to ieķīlāšanu, darījumu tiesisko regulējumu un darbības, kuras tiek veiktas, lai nodrošinātu iepriekšminētos darījumus. Šo tematu izvēlējos, jo man šķita interesanti noskaidrot, kā notiek darījumi ar nekustamiem īpašumiem, kādi nosacījumi, tiesības un pienākumi jāņem vērā, lai darbības ar nekustamo īpašumu būtu tiesiskas.
Lai atbildētu uz visiem šiem jautājumiem, referātu sākšu ar jēdziena – hipotekārā kreditēšana – analīzi, ņemot par pamatu LR civillikumu. Tāpat būs neliels ieskats hipotekāro kredītu saistību pastiprināšanas līdzekļos – īss galvojuma apraksts, savukārt detalizētāka hipotēkas analīze. Ņemot vērā, ka tekstā ir pieminēts tāds jēdziens, kā hipotēku banku aktīvā operācija, pēdējā nodaļa ir bankas pasīvo operāciju hipotekārās kreditēšanas apraksts.
Hipotekārās kreditēšanas būtība un pamatprincipi
Par hipotekārajiem aizdevumiem Latvijā atbilstoši Latvijas Bankas padomes lēmumam tiek saukti ilgtermiņa aizdevumi, kas izsniegti klientiem pret hipotēku nekustamā īpašuma (mājokļa un saimnieciskajā darbībā izmantojamo ēku) iegādei, būvniecībai vai rekonstrukcijai.1
Saskaņā ar Hipotekāro ķīlu zīmju likumu, hipotekārais aizdevums (kredīts) – aizdevums, kas nodrošināts ar Eiropas Savienības dalībvalstī reģistrētu nekustamā īpašuma ieķīlājumu (hipotēku).2
Bieži tiek minēts, ka hipotekārais kredīts ir vienkāršs aizdevums, kas ir nodrošināts ar nekustamo īpašumu, uz ko ir nostiprināta ķīla (hipotēka). Bankai ir pirmprasības tiesības, kuras tā var izmantot attiecībā uz aizdevuma ņēmēja īpašumu pirms citiem kreditoriem, lai saņemtu aizdevuma atmaksu. Vēl vienkāršāk hipotekāro kredītu iespējams definēt, kā naudas līdzekļi, kurus banka aizdod klientam mājokļa iegādei.…