Kaskādaerācija
Kaskāde ir mākslīga, dažkārt daudzpakāpju ūdens pārgāzne vai secīgi izkārtotu, savstarpēji savienotu trauku rinda, kur ūdens brīvi pārlīst no viena trauka otrā (1. att.). Krītošais ūdens allaž, sasniedzot nākamā trauka virsmu, rauj līdz arī gaisu. Šis līdzpaņemtais gaiss ar brīvā kritiena enerģiju tiek sašķelts sīkos burbulīšos un izkliedēts ūdenī. Kaskādes vairumā gadījumu būvē vaļējas, bet tās var iemontēt arī slēgtā spiedtvertnē.
Plānslāņa aerācija
Šeit ūdens plūst plānā slānī pa viļņotām plastmasas ejām tā sauktajās viļņeju kolonnās vai pāri maziem plastmasas gredzeniem tā sauktajās pildķermeņu kolonnās.
• Viļņeju kolonnas sastāv no daudzām plastmasas ejām, kuras ir iekārtotas paralēli cita citai, dažu centimetru atstatumā cita no citas taisnstūrainā reakcijas tvertnē. Viļņeju kolonnas var izmantot bez piespiedu aerācijas un ar ventilatora radītu piespiedu aerāciju. Piespiedu aerācijas gadījumā gaiss parasti plūst caur tvertni no apakšas uz augšu, tātad pretēji ūdenim (pretplūsma).
• Pildķermeņu kolonnas ir apaļas vai četrstūrainas reakcijas tvertnes, kuras ir piepildītas ar maziem no plastmasas veidotiem pildķermeņiem. Šiem pildķermeņiem var būt visdažādākās ģeometriskās formas, piemēram, gredzeni. Arī pildķermeņu kolonnas var izmantot gan ar piespiedu aerāciju, gan bez tās.
…