Elektrovadītspēja
Elektrovadītspēja ir vides fizikāli ķīmiskais raksturlielums. Tas ir tieši saistīts ar jonu (gan pozitīvi, gan negatīvi lādētu) daudzumu ūdenī. Jo vairāk jonu ūdenī, jo labāk tā vada elektrību, jo augstāka ir tā elektrovadītspēja. Jūras ūdenī ir izšķīdināti daudzie neorganiskie sāļi. Tātad jūras ūdenim ir augstāka elektrovadītspēja, nekā iekšzemes ezeru ūdenim. Jo bagātāka ar minerālvielām ūdens, jo augstāka ir tā elektrovadītspēja. Elektrovadītspējas mērvienība ir mS/m. Elektrovadītspēju mēra ar speciāliem portatīviem instrumentiem (zondēm), kuri ir piemēroti lauka apstākļiem. Līdzstrāvas tipa elektrovadītspējas analizatora darbības princips balstās uz sprieguma mērījumiem starp elektrodiem pie uzdotas strāvas. Elektrovadītspēju nosaka pēc attiecīga lieluma, katra mērījuma gadījumā šūna ir individuālā, tāpēc nolasīta vērtība jāreizina ar mēršūnas konstanti, kas iegravēta uz tās. Jāpievērš uzmanība tam, lai uz elektrodiem neveidotos nosēdumi.
Elektrovadītspēja vērtība ir atkarīga no temperatūras, dziļuma, un pH (ja ūdens pH ir zemāks par 5.3). Tāpēc noteiktā temperatūrā noteiktu vērtību koriģē uz elektrovadītspēju pie fiksētas temperatūras (250C).
Ar sistēmas zondi CDT (conductivity, temperature, depth), var reģistrēt 3 parametrus: elektrovadītspēju, temperatūru, dziļumu nepārtraukti, automātiskā režīmā. Iegūtus datus koriģē pēc formulas:
= a* Ks*Kt*KpH, kur: - elektrovadītspēja
a-nolasīta vērtība,
Ks - mēršūnas konstante,
Kt - korekcija uz to,
KpH - korekcija uz pH.
Jaunākas paaudzes instrumentos ir iebūvēta temperatūras šūna, kura temperatūru koriģē automātiski. Mērījumi pa kabeli tiek ievadīti datorā. Mērījumu šūnas periodiski jākontrolē, pārbaudot tās standartšķīdumus (izmanto kālija hlorīda standartšķīdumus).
Disociēto jonu daudzums pieaug ar paskābināšanas. Tāpēc skābie nokrišņi ir daudz bagātāki ar joniem, nekā tīrs ūdens. Ja ir zināms dabisko ūdeņu sastāvs, pēc to elektrovadītspējas vērtības var empīriski noteikt kopējo jonu daudzumu.
pH vērtība
pH izsaka kā negatīvo logaritmu no H+ jonu koncentrācijas.
…