7. Autores pārdomas
Iepazīstoties ar Hercoga Jēkaba dzīves gaitu un viņa sasniegumiem varu tikai piekrist viņa vadīšanas stilam. Autore arī uzskata, ka merkantilisma vadīšanas politika ir visveiksmīgākā saimnieciskajā darbībā. Ražot ar pašu rokām savā valstī – savā teritorijā un veikt eksportu ar gatavu produkciju vienmēr ir bijis izdevīgāk. Ne vienmēr “uz reiz” sasniegtais rezultāts būs izdevīgs, īpaši Latvijas situācijā, bet nākotnē - BŪS. Merkantilisms veicina ražošanu. Valstij palielinās resursu bāze (kvalificēts darba spēks, izglītoti vadītāji, dzimstība u.t.t.).
Ja valsts ir nodrošināta ar resursu bāzēm ir iespēja valstij domāt par ekonomiskiem rīkiem, kā palīdzēt veicināt eksportu. Kaut vai par piemēru ņemsim Polijas valsts piemēru par naudas devalvāciju. Devalvējot valūtu iekšzemē – preces un pakalpojumus padarot lētas. Ārzemniekiem rodas iespēja no šīs valsts iegādāties lētāku produkciju, nekā to pirkt savā valstī. Valsts var arī vietējos ražotājus un lauksaimniekus atbalstīt ar subsīdijām, dotācijām.
Skatoties uz mūsu valsti Latviju, diemžēl, autorei nākas secināt, ka katrs domā tikai pats par sevi un savu kabatu. Latvijai noderētu jauns Hercogs Jēkabs, kas spētu samazināt bezdarbu, saglāb uzņēmumus un atvērt jaunus ražošanas uzņēmumus valstī, palielināt dzimstību. Šobrīd arī mūsu valdībai ir iespēja sākt strādāt kā komandai, bet …. pastāv daudz šķēršļu. Vislielākais šķērslis ir cilvēki – indivīdi, kas nevēlas vai negrib strādāt komandā, lai kaut ko sasniegtu.
…