Izvēlētā darba tēma ir vienmēr aktuāla muitas jomā, jo neviena muitas operācija nenotiek bez preču līdzdalības, kas, savukārt, nozīmē bez preču identifikācijas.
Ievedot preces Eiropas Savienībā un piesakot kādai no muitas procedūrām, tās ir jādeklarē, cita starpā norādot arī preces kodu. No preces klasifikācijas ir atkarīgas muitas nodokļa tarifa likmes, kā arī citu tarifu un netarifu pasākumu piemērošana.
Muitas statistikā praktiski visā pasaulē tiek lietots vienveidīgs preču apraksts ar noteiktiem cipariem jeb kodiem. Vispazīstamākā un pasaulē izplatītākā ir Preču aprakstīšanas un kodēšanas harmonizētā sistēma, turpmāk tekstā "Harmonizētā sistēma", saīsināti “HS”.
HS nepieciešama, lai varētu aplikt ievedpreces ar muitas nodokli,nodrošinātu precīzu statistiku par starptautisko tirdzniecību, kā arī noteikt preču izcelsmi. Savukārt nacionālajā kombinētajā nomenklatūrā apvienoti preču apraksti un to kodi, preču mērvienības un muitas nodokļa likmes. Tā ir tarifu un statistikas nomenklatūra, ko izmanto Kopienas ārējā tirdzniecībā vai tirdzniecībā starp dalībvalstīm.
Nomenklatūra aptver sistematizētā veidā visas preces, kas apgrozās starptautiskajā tirdzniecībā. Tā sagrupē preces nodaļās, grupās un apakšgrupās, kurās ir nosaukumi, kas iespējami īsā formā norāda preču veidus, kurus tās aptver. Taču daudzos gadījumos preču dažādība un daudzums, kuras tiek klasificētas nodaļās un grupās, ir tādas, ka tos visus nosaukumā nav iespējams uzrādīt.…