Referāta mērķis ir saprast kāds ir harizmātiskais līderis, kādas raksturīgākās īpašības piemīt šai personībai un eksistējošā cilvēka konkrēts piemērs.
Harizmātiska personība ir sociālās uztveres un interakcijas fenomens. Harizmātisko līderi raksturo tas, ka indivīds, kas darbojas politiskajā vai reliģiskajā arēnā, tiek apveltīts ar neparastām īpašībām - varenība, nesavtīga kalpošana cilvēcei vai idejai, veiksme, kuras zināmā mērā tiek piedēvētas arī viņa lietas sekotājiem. Harizmātiskai personībai piedēvē arī visus grupas vai tās locekļu sasniegumus, bet neveiksmes interpretē kā laicīgu apstāšanos ceļā. Harizmātiskas personības spēks ir tas, ka tai piemīt neparastas iespējas vai pievilcība publikas acīs, tajā slēpjas kaut kas tāds, kas liek citiem pakļauties. Nekur, jo īpaši politikas jomā, šī vara nav iespējama bez komunikatīvajām spējām. Šajā gadījumā līderis izmanto valodu kā vienu no noteicošajām komunikatīvajām spējām ne tikai tādēļ, lai pavēlētu, bet arī tādēļ, lai veidotu sev tēlu, kuru publika varētu cienīt un mīlēt, kuram varētu pakļauties.
Zem vārda “harizma” slēpjas spējas pārliecināt cilvēkus un veicināt viņu sekošanu sev līdzi. Lai varētu vienkāršāk saprast, kādas ir harizmātiskā līdera īpašības, tās var strukturēt. Piem., vēlme pārliecināt cilvēkus izpaužas kā spēja precīzi izpaust savas domas, būt apveltītam ar patīkamu balss tembru, labi pārvaldīt ķermeņa, sejas mīmiku, neverbālās komunikācijas līdzekļus, uzvesties vienmēr mierīgi un pašpārliecināti. Savukārt, lai varētu pārliecināt cilvēkus, harizmātikām personām piemīt lieliskas oratoriskās spējas – spilgti izteikta runa, viņi valdās pēc emocijām un spilgti izteiktiem aforismiem savā runā. Svarīga harizmātiskā līdera īpašība ir spējas vest sev līdzi sekotājus, proti, pārliecināt cilvēkus sekot līdera idejai.
Referāta uzdevumi ir sekojoši:
1.Izpētīt harizmātiskā līdera īpašības.
2.Analizēt harizmātiskā līdera komunikatīvo kompetenci un spējas.
3.Līderības teorijas zinātniskā bāze.
4.Noskaidrot un izprast psiholoģiskos aspektus, kas būtiski ietekmē publiku.
5.Raksturot vienu harizmātisku personu.