Nobeigums
Referātā tika apskatīti Hamurapi likumi par ģimeni, vergiem un tiesāšanas principiem. Tie patiesībā bija cieši saistīti, jo noteica katrai konkrētajai seno babiloniešu sabiedrības šķirai savus konkrētos dzīves noteikumus. Šo šķiru dzīves noteica likums, un tās bija ļoti atšķirīgas viena no otras. Vergu, kā arī sieviešu ierobežoto un komandēto dzīvi un likumus, kas uz tiem attiecās, ir grūti salīdzināt ar bagātnieku vai vīriešu samērā nepiespiesto, pašu diktēto un necenzēto dzīvi.
Pēc šiem likumiem varēja spriest, ka tie pastāvēja ar mērķi sakārtot seno babiloniešu cilvēku dzīves, ieviešot tajās kārtību un disciplīnu. Šie likumi noteica arī parasto cilvēku pienākumus, tiesības, uzvedības normas, nozieguma soda veidus nevis tikai kā pilsonim, bet lielākoties kā kādas konkrētas šķiras pārstāvim. Analizējot Hamurapi likumus, var secināt, ka tie ir figurējuši tikai bagāto vīriešu labā un veidoti, atbalstot viņu intereses. Taču sieviešu tiesības bija ierobežotas, bet vergiem tiesības nepastāvēja gandrīz nemaz. Tomēr tas nebija stingrs režīms, jo cilvēki mainīja piederību sabiedrības slāņiem nereti, ņemot vērā, ka bagāts kungs varēja kļūt par kalpu, nenomaksājot parādus. Apkopojot secinājumus, Senajā Babilonijā galvenokārt dominēja bagātu vīriešu dzimtas pārstāvju vara un rīcība, kas noteica zemāko šķiru ikdienas dzīvi un pienākumus.
Referāta izveide bija grūta un sarežģīta, lielākoties zinātnisko materiālu trūkuma un šaurās pieejamības dēļ. Labprāt tematu turpinātu par Hamurapi likumiem, kas bija saistīti ar lauksaimniecību jeb zemkopību un lopkopību, un par to kā šie likumi ieviesa kārtību cilvēku dzīves un kā tie noteica vai izmainīja tā laika cilvēku ikdienu un dzīvesveidu. Šajā referātā nebija iespējams šos tematus izpētīt, apjoma dēļ, kā arī laika un galvenokārt informācijas trūkuma dēļ.
…