Grupu ietekmes mehānismi.
S. Omārova raksta, ka „grupas ietekme realizējas ar grupas apbalvojumu un sodu sistēmu, grupas vērtībām un normām, grupā pastāvošajiem sociālās kontroles mehānismiem, vadītāja vai līdera aktivitātēm, prasībām, kuras grupa izvirza personībai sakarā ar grupas mērķiem un uzdevumiem. Grupas ietekmes rezultāts ir grupas locekļu zemāka vai augstāka konformisma pakāpe.”[1,109.lpp.]
1.Konformisms.
„Konformisms ir cilvēka pakļaušanās reālai vai iedomātai grupas ietekmei, kas izpaužas kā viņa izturēšanās un viedokļa maiņa par labu grupai, vairākumam, kaut arī sākotnēji viņam bija citas domas.”[1,109.lpp.]
Ja, piemēram, kafejnīcā sēdošs draugu pulciņš ir pasūtījuši pa alus kausam katram un tas, kas pienācis no malas, arī pasūtījis alu tāpēc, ka viņam to ir gribējies vai tas garšo, tad to vēl nevar saukt par konformismu. Bet, ja šim cilvēkam alus pavisam negaršo vai viņš tajā vakarā nav bijis ieplānojis lietot alkoholu, bet tomēr pasūtījis alu, lai neatpaliktu no saviem biedriem, tad tas jau ir konformisms.
Sociālajā psiholoģijā tiek izdalīti divi konformisma veidi – ārējais(publiskais) konformisms vai piekāpšanās un iekšējais konformisms jeb iekšējā pieņemšana.
„Ārējais konformisms ir demonstratīva pakļaušanās grupas viedoklim, kad indivīds iekšēji saglabā savu pozīciju.”[1,109.lpp.] Piemēram, studiju biedri nolemj, ka pasniedzēja prasības divu kredītpunktu iegūšanai ir pārāk augstas un nolemj rakstīt iesniegumu studiju nodaļas vadītājam un savākt pēc iespējas vairāk parakstu.
…