Polisa ir grieķu kultūras iemiesojums. Ar tās rašanos, uzplaukumu un krīzi visciešākā mērā saistīti visi galvenie kultūras procesi un notikumi.
Polisas veidošanās priekšnoteikums bija mazajās grieķu kopienās dominējošais dzīvesveids un kārtība. Svarīga nozīme bija straujam cilvēku skaita pieaugumam pēc ilgākas stagnācijas, šis pieaugums pēc 780. gada p.m.ē. notika lēcienveidīgi un veicināja kolonizācijas procesu. Bieži notika tā, ka mātes pilsēta (metropolis) pārvaldīja jaundibināto polisu. Iedzīvotāju skaita pieaugums izraisīja jaunas sabiedriskās kārtības struktūras veidošanos, sabiedrisko noslāņošanos un sociālo spēku konstelāciju.
Valdnieka titulu basileus vairs neattiecināja tikai uz vienu cilvēku, valdniekam svarīgāko lēmumu pieņemšanā bija jākonsultējas ar citiem dižciltīgajiem. Tauta savu piekrišanu vai noraidījumu izteica balsojot.
Jaunizveidotās varas struktūras bija raksturīgas ar to dižciltīgo varu, kuri ieņēma visus augstākos amatus un pildīja savas funkcijas bez maksas. Jauno sabiedrisko attiecību iemiesotāju kompetenci sākumā likums neregulēja.…