Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:649149
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 30.08.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Ievads    3
2.  Mīnoja pils Knosā    4
3.  Atreja dārgumu krātuve Mikēnās    5
4.  Mikēnas un Tīrinta    6
5.  Atēnu Partenons    7
6.  Zeva statuja Olimpijā    8
7.  Izmantotā literatūra    10
Darba fragmentsAizvērt

Mīnoja pils Knosā.

Grieķu leģendas vēsta par valdnieku Mīnoju, labirintu un Mīnotauru, taču tikai 20. gs. Arheologi atklāja pili, kurā varētu būt valdījis Mīnojs. Tā atrodas Knosā, aptuveni 5 km uz dienvidiem no Hēraklejas Krētas salā. Pili veido sarežģīta galeriju, kāpņu un slepenu telpu sistēma, un tā patiesi atgādina labirintu, kurā varētu būt slēpies Mīnotaurs. Patiesībā tas bija rituālais, dzīvojamo telpu un administratīvais komplekss, kura iemītniekus priecēja lieliskie, košie sienu gleznojumi un sarežģītā notekcauruļu sistēma. Tieši šīs iezīmes padara Knosas pili par izcilāko mīnojiešu arhitektūras paraugu un vienu no ievērojamākajām seno laiku būvēm visā Vidusjūras reģionā (skat. pielikumā). Kaut arī Krētā ir atrastas citas lielas mīnojiešu pilis – Faistā, Mallijā un Zakrā - , tomēr Knosas pils, kas aizņēma 20 000 m2 lielu teritoriju, bija lielākais un, šķiet, nozīmīgākais reliģiskais, administratīvais un ekonomiskais centrs.
Pirmā pils tika uzbūvēta ap 1900. g. p.m.ē. neolīta apmetnes vietā. Tā sastāvēja no atsevišķām ēkām, kas pēc kāda laika jau celtniecības posma ietvaros tika apvienotas. Mūsdienās redzamās drupas ir palikušas no ēkām, kas celtas nākamajā posmā, kurš sākās ap 1700. g. p.m.ē. un kura laikā pils tika pārbūvēta daudz plašākā un iespaidīgākā apjomā. Lai pielāgotu dabiski slīpajai virmai, pils tika būvēta dažādos līmeņos, kurus savienoja monumentālas kāpnes un gaismas akas jeb nelieli iedziļināti pagalmi, kas ļāva gaismai un gaisam cirkulēt visā labirintā līdzīgajā kompleksā. Cita raksturīga mīnojiešu arhitektūras iezīme bija šķērssienas, kuras izmantojot telpu varēja sadalīt vai paplašināt.
Pils sastāvēja no četriem atšķirīgiem kompleksiem, kas bija izkārtoti ap lielu centrālo pagalmu. Rietumu pusē atradās noliktavas, kur glabājās, piemēram, eļļa, vīns un graudi. Starp noliktavām un pagalmu bija svētnīca, kur tika veikti rituāli. Dienvidaustrumu pusē lielas kāpnes veda uz diviem augšējiem stāviem, kur atradās pieņemšanas zāles un dzīvojamās telpas. Dienvidu pusē bija procesiju gaitenis, pa kuru ienāca pils apmeklētāji. Podnieku un akmeņkaļu darbnīcas bija izvietotas ziemeļu pusē, bet ziemeļaustrumos pirmajā stāvā atradās citas noliktavas un darbnīcas, virs kurām bija liela pieņemšanas zāle. Dažas sienas rotāja freskas – tās gleznoja tikai nozīmīgākajās telpās.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1218979
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties