Pēc Latvijas iekļaušanās Eiropas Savienībā, tās kopējais lauksaimniecības produkcijas tirgus no pašlaik ārējā tirgus kļūs par Latvijas iekšējā tirgus daļu. Līdz ar to Latvijas lauksaimniecības produkcija iekļausies plašajā konkurences sistēmā, kas valda ES vienotajā tirgus telpā, un tikai no nozares konkurētspējas būs atkarīga tās izdzīvošana.
Nav pamata prognozēm vai pieļāvumiem, ka ES kopējā lauksaimniecības politikā notiks neparedzamas un neparedzētas izmaiņas un Latvija savas lauksaimniecības attīstības problēmas varēs risināt pēc uzņemšanas Eiropas Savienībā.
Šīs problēmas jārisina šodien, lai spētu īstenot Latvijas lauksaimniecības stratēģisko pamatuzdevumu – orientējoši līdz 2005.gadam pabeigt agrārās reformas sākto Latvijas lauksaimniecības pārstrukturēšanu. Tātad atlikušajos 5 gados ir reāli jāveic konkrētas izmaiņas, kur kā viena no galvenajām atzīmēta lauksaimniecības nozaru struktūras izmaiņa, atbalstot un attīstot pasaules tirgū salīdzinoši konkurētspējīgākas lauksaimniecības nozares.
Tā kā Latvijas augsnes (sevišķi Zemgalē) un dabas apstākļi, kā arī agrārās zinātnes potenciāls un lauksaimnieku rīcībā esošās graudaugu šķirnes, veido labvēlīgus apstākļus graudaugu ražošanas attīstībai un arī tāpēc, ka bez augsti attīstītas graudkopības, kvalitatīviem graudiem nav iedomājama Latvijas lopkopības un pārtikas produktu ražošanas attīstība, šajā darbā ir pētītas graudkopības nozares attīstības un ražošanas ekonomiskās problēmas.
Darba izklāsts veidots, ievērojot šādu secību:
1. Lauksaimniecības vieta un loma Latvijas tautsaimniecībā.
2. Graudkopības produkcijas ražošanas attīstība.
3. Ziemas kviešu ražošanas izmaksu un graudu pašizmaksas izpēte, izejot no reālās situācijas Latvijā.
4. Graudkopības nozares attīstības iespējas, problēmas un to risinājumi. …