Katram uzņēmumam ir jāveic sava grāmatvedības uzskaite, lai uzņēmuma vadība, dalībnieki, valsts iestādes un citas interesējošās personas un iestādes varētu iegūt informāciju par uzņēmuma finansiālo un materiālo stāvokli. Laika gaitā grāmatvedības darbs ir izveidojies un pilnveidojies. Un pilnveidojušies ir paņēmieni, ar kuriem uzņēmumā tiek kārtota grāmatvedība. Tādejādi šie grāmatvedības paņēmieni ir ieguvuši lielu nozīmi grāmatvedības uzskaites darbā.
Grāmatvedības metodes elementi ir atsevišķi paņēmieni, ar kuriem grāmatvedībā uztver, sistematizē un apstrādā uzņēmuma ekonomisko informāciju.[5, 6] Šie elementi izveidojušies gadsimtu laikā un atspoguļo pieredzi un tradīcijas, kuras izveidojušās uzskaites organizācijā. Par metodes elementiem pieņemts saukt tikai tos paņēmienus, kuri ir kopīgi un būtiski svarīgi visām grāmatvedības formām un sistēmām.
Kursa darba mērķis ir izpētīt un izanalizēt grāmatvedības paņēmienu nozīmi un pielietojumu uzņēmumā, balstoties uz dažādu autoru darbiem un valsts iestāžu izstrādātiem likumiem un noteikumiem.
Lai varētu sasniegt izvirzīto mērķi un gūt rezultātus ir jāpēta un jāanalizē katrs grāmatvedības paņēmiens kā individuāls elements grāmatvedības uzskaitē – kontu un divkāršā ieraksta nozīme, inventarizācijas un novērtēšanas nepieciešamība un dokumentācijas un grāmatvedības pārskatu nozīme.
Lai precīzāk varētu izpētīt katra elementa īpašības un uzdevumus, izmantoju dažādus ar grāmatvedību saistītus likumus un dažādu autoru spriedumus un darbus.
Kā galvenie un nozīmīgākie grāmatvedības paņēmieni ir minēti šādi:
1.konti
2.divkāršais ieraksts;
3.novērtēšana;
4.dokumentācija;
5.inventarizācija;
6.grāmatvedības pārskati;
…