Referāta mērķis ir atspoguļot grāmatvedības bilances struktūru un tās lomu uzņēmuma vadībā.
Pētot šo jautājumu, tika izpētīts un apkopots samērā plašs materiāls —izlasīti vairāki raksti masu medijos, izmantotas zinātniski pētnieciskas publikācijas, LR likumi un MK noteikumi un dažādas grāmatas.
Izvelētās tēmas aktualitāte ir acīmredzama, jo spēt lasīt grāmatvedības bilanci nozīmē zināt katra bilances posteņa saturu, novērtēt to, saistīt ar citiem posteņiem, saprast šo izmaiņu būtību un uz uzņēmuma darbību.
Grāmatvedības bilances izpratne ļauj:
Iegūt plašu informācijas apjomu par uzņēmumu;
noteikt, cik lielā mērā uzņēmums ir nodrošināts ar saviem apgrozāmajiem līdzekļiem;
noteikt, kādu pozīciju iespaidā ir izmainījies apgrozāmo līdzekļu daudzums;
novērtēt uzņēmuma finansiālo stāvokli.
Grāmatvedības bilances jēdziens ir viens no grāmatvedības pamatiem; bilance ir sistematizēts līdzekļu un līdzekļu finansēšanas avotu pārskats naudas izteiksmē noteiktā datumā. Grāmatvedības bilance ir gada pārskata sastāvdaļa.
Kārtojot organizācijas grāmatvedību tiek lietoti dažādi grāmatvedības bilances veidi:
sākuma bilance (sastāda uzņēmuma darbības sākumā);
iepriekšējā gada slēguma bilance;
gada pārskata bilance.
Likumā „Par grāmatvedību” ir noteikts, ka grāmatvedība ir jākārto tā, lai grāmatvedības jautājumos kvalificētai personai, iepazīstoties ar grāmatvedības bilanci, jāgūst priekšstats par uzņēmuma materiālo un finansiālo stāvokli atskaites brīdī, t.i. pirmkārt, kādi uz atskaites brīdi ir uzņēmuma saimnieciskie līdzekļi, otrkārt, no kādiem avotiem (saviem vai piesaistītajiem) šie līdzekļi ir iegūti. [1]
Vizuāli grāmatvedības bilance izskatās pēc divdaļīgas tabulas. Tabulas kreisā puse ir aktīvs, labā — pasīvs. Bilances aktīvs atspoguļo uzņēmuma līdzekļu sastāvu, bet pasīvs atspoguļo šo līdzekļu finansēšanas avotus. Grāmatvedības bilancē labās un kreisās puses summām ir jābūt vienādām.
Bilances satura un struktūras veidošanas pamatprasības ir noteiktas LR likumā „Par uzņēmuma gada pārskatiem”. …