Mūsdienu cilvēka pasaules skatījums cilvēces izpratnes procesā iegūst aizvien globālāku raksturu. Izpratnes procesā cilvēks, stājas savstarpējos sakaros, bet dažreiz arī savstarpējās attiecībās vai mijiedarbībā ar dažādiem apkārtējās realitātes objektiem, un, pirmkārt, ar citiem cilvēkiem. Izpratnes procesam ir vairākas stadijas.
- Pirmkārt, tas ir brīdis, kad objekts nokļūst cilvēka uztveres laukā un tiek fiksēts ar uztveres orgāniem.
- Otrkārt, notiek pamatinformācijas uzkrāšanās un informācijas nosūtīšana uz galvas smadzenēm.
- Treškārt, pēc tam, notiek objekta klasificēšana abstraktā līmenī, objekta līmenī, objekta identifikācija un individualizācija.
- Ceturtkārt, formējas pasaules attiecības – cilvēka vērtību orientāciju kopums vienā vai otrā dzīves jautājumā, kas nepastarpināti atstāj svarīgu ietekmi uz cilvēka uzvedību un viņa savstarpējo attiecību ar apkārtējās realitātes objektiem raksturu. [3]
Šodien izpratnes process ir izgājis ārpus cilvēka dzīves vides rāmjiem, bet zinātnes un tehnikas attīstība ļauj realizēt informācijas uztveri un mijiedarbību starp cilvēkiem globālā mērogā.
Sociālo procesu «globalizācija» nosaka, vispirms, cilvēka pasaules skatījuma attīstība, tās ir reprodukciju, priekšstatu un uzskatu par apkārtējo pasauli sistēmas, cilvēka pasaules veseluma izpratne, sevis paša un savas vietas pasaulē, attiecību un savstarpējo sakaru starp cilvēkiem izprašana globālajā mērogā.…