“Šausmene” mūsu dzīvēs
Vēlās vakara stundās TV ekrānos varam skatīties kā kaujas Švarcnēgers, kā viņš uzveic Van dami, kā cilvēki ēd cilvēkus...Mums tiek piedāvāts it viss. Un drīz arī mūsu pašu dzīve pārvērtīsies par mazu “šausmenīti”. Jūs jautāsiet kā? Pavisam vienkārši. Palūkojieties uz savu brokastu galdu. Ko jūs šodien ēdāt? Vai tie sarkaniem tomātiņi tiešām nāk no Latvijas laukiem, varbūt tie ir audzēti laboratorijās? Un tas skaistais spīdīgais ābols, ko jūs apēdāt pēc brokastīm. Kāpēc tas ir tik skaists? Atbilde ir- gēnu inženierija. Kas slēpjas zem šī sarežģītā nosaukuma?
Gēnu inženierija ir lielākais pārtikas produkcijas eksperiments visā pasaules vēsturē. 60-70% pārtikas, ko pārdot veikalos, satur ģenētiski modificētas sastāvdaļas. Ir aprēķināts, ka uz priekšu dažu gadu laikā tirdzniecībā parādīsies 150 jauni modificēti pārtikas produkti.
Ģenētiski modificēti pārtikas produkti satur jaunas pārtikas sastāvdaļas, kas agrāk nekad nav bijušas cilvēka ēdienā. Šīs komponentes nav pilnībā pārbaudītas. Un dažas no tām nav ARĪ MARĶĒTAS. Vai gēnu inženierija neapdraud jūsu ģimenes veselību? Vai tā ir nekaitīga cilvēcei? Vai tā nenodarīs pāri dabai? Neviens nespēj atbildēt uz šiem jautājumiem. Kā ir teicis Edgars Stangs “ Ikvienam cilvēkam ir jāpadomā, vai ģenētiski modificēto pārtiku uztvert kā sērgu vai gluži pretēji – atbalstīt, pērkot to. To, kura pusē nostāties, var izlemt tikai tad, ja ir iegūts pietiekami daudz informācijas par zinātnes iejaukšanos dabas likumos. Gēnu tehnoloģijas attīstība izraisa daudz dažādu emociju un pretargumentu, Taču ne vienmēr tie ir pamatoti. Liekas, daudzus, it īpaši vides aizsardzības aktīvistus, baida tas, ka nav pārredzamas sekas, ko var izraisīt dabisko robežu pārkāpšana.”
Nu, lūk, viss ir tikai mūsu pašu rokās. Bet gēnu inženierija jau nesaistās tikai ar ēdienu vien. Ar tās palīdzību drīz būs iespējams klonēt ne tikai aitas, bet arī cilvēkus. Lai jūs labāk saprastu tās attīstību, piedāvāju ielūkoties nelielā tās attīstības vēsturē.…