Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
Ģenētika
Faila izmērs:
6 KB
Identifikators:

161528

 
Vērtējums:
Publicēts: 17.07.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Pēc vispasaules veselības aizsardzības organizācijas datiem ģenētiskās saslimšanas jaundzimušiem sastāda 4-6%, bet hromosomālas slimības 0,5-1%. Dauna sindroma biežums populācijā ir 1:700 (0:15%).

IEDZIMTĪBAS MEHĀNISMS
Dauna slimniekiem ir G hromosomu trisomija. Trisomijas gadījumā šūnā atrodas trīs hromosomas viena normāla pāra vietā. Šiem slimniekiem šūnās ir 47 hromosomas - 45 autosomas( trīs 21. hromosomas ) un 2 dzimum -hromosomas- XX un XY. Hromosoma ir kodola struktūra, kas sastāv no DNS un olbaltumvielām, tajās ir gēni. Dzimumhromosomas nosaka organisma dzimumu, bet autosomas to nenosaka. Dauna slimibas iedzimtības mehānismi var būt dažādi. Šī slimība var iedzimt :
1)ja ir sporādiskā trisomija- Tā rodas G hromosomas dalīšanās traucējumu rezultātā vienam no vecākiem. Tā rodās parasti gados vecākām vai novājinātām sievietēm.
2)ja Dauna slimība ir mātei- Mātei ir 47 hromosomas. Šo formu sauc par regulāru Dauna slimību. Tā sastopama 90% gadījumu.
3)Ja ir hromosomu translokācija- var būt heterologiska un homologiska hromosomu translokācija. Homologiskas translokācijas gadījumā var būt pareiz G grupas hromosomu daudzums, bet D grupā veidojas hromosoma, kas rodas saplūstot dažādām hromosomām. Pārmantošana var būt līdzsvarota un nelīdzsvarota. Līdzsvarotas pārmantošanas gadījumā veidojas viena normāla gameta, X vai Y un gameta ar translocētu hromosomu. Apaugļošanās gadījumā dzimst normāli bērni. Otrajā gadījumā veidojas 2 gametas- 21a(15,0), X vai Y un 22a(15,21), X vai Y. Pirmā neapaugļojas, otrā veidojas ar Dauna sindromu- Šajā gadījumā 21 hromosomas genētiskais materiāls ir trīskāršā devā. Šajā gadījumā 33,3% bērnu piedzimst fenotipiski un genotipiski veseli, 33,3% piedzimstfenotipiski veseli, bet ar izmainītu genotipu ( 43a, XX vai XY ), 33,3% piedzimst ar Dauna slimību.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties