Pilsētas sadales sistēmas ir sarežģīts būvju komplekss, kas sastāv no sekojošiem pamatelementiem: zema, vidēja un augsta spiediena gāzes tīkliem, gāzes sadales stacijām, gāzes regulēšanas punktiem un iekārtām. Minētajās stacijās un iekārtās gāzes spiedienu samazina līdz nepieciešamai vērtībai un automātiski uztur pastāvīgu. Tam ir paredzētas speciālas automātiskas aizsargierīces, kas izslēdz gāzes spiediena palielināšanās varbūtību tīklos.
Gāzes apgādes sistēmai jānodrošina gāzes piegādes nepārtrauktība patērētājiem, jābūt drošai ekspluatācijas laikā, vieglai apkalpošanai, paredzētai atsevišķu elementu un gāzes vadu posmu atslēgšanas varbūtībai remonta un avāriju darba veikšanai. Ierīcēm, iekārtām un mezgliem gāzes apgādes sistēmā jābūt viena tipa.
Gāzes vadus klasificē pēc gāzes spiediena un pēc uzdevuma. Atkarībā no maksimālā gāzes spiediena pilsētas gāzes vadus iedala sekojošās grupās:
1)Zema spiediena gāzes vadi ar gāzes spiedienu līdz 5 kPa;
2)Vidēja spiediena gāzes vadi ar spiedienu no 5 kPa līdz 0,3 MPa;
3)II kategorijas augsta spiediena gāzes vadi ar spiedienu no 0,3 līdz 0,6 MPa;
4)I kategorijas augsta spiediena gāzes vadi dabas gāzei un gāzjaucim no 0,6 līdz 1,2 MPa, sašķidrinātai ogļūdeņraža gāzei – līdz 1,6 MPa.
Zema spiediena gāzes vadi kalpo gāzes transportēšanai dzīvojamām, sabiedriskām ēkām un sadzīves apkalpošanas uzņēmumiem. Dzīvojamo ēku gāzes vados atļauts ir spiediens līdz 0,3 kPa; sadzīves apkalpošanas rakstura uzņēmumu (tādu, kas neražo) un sabiedriskas ēkas gāzes vados – līdz 5 kPa.…