Garlībs Merķelis interesanta, savdabīga personība, taisnīgs nelokams cilvēks. Pēc izcelsmes Baltijas vācietis, kas latviešu valodā nav uzrakstījis nevienu, bet pašaizliedzīgi vērsies pret feodālismu, par latviešu atbrīvošanu no dzimtbūšanas jūga. Viņš ir cieši saistīts ar latviešu vēsturi, kultūru un literatūru. Garlībs Merķelis- viens no sava laika lielākajām personībām un drosmīgākajiem domātājiem. Viņa literārā darbība ir plaša un daudzpusīga. G.Merķelis ar savu spalvu iejaucas visur un vienmēr, kur tas nepieciešams.” Atšķirībā no citiem apgaismes darbiniekiem Garļībs Merķelis kā dzimtbūšanas pretinieks un apkarotājs stāv veselu galvas tiesu augstāk un viņa vārds skan daudz asāk, daudz kaujinieciskāk.No tā sāk drebēt dzimtkungu uz mūžīgiem laikiem dibināti feodālās iekārtas pamati.”1 Viņš mīlēja vienkāršību un nīda ārēju izrādīšanos. G.Merķelis augstu vērtējs drosmīgus , taisnīgus cilvēkus, tādus kam netrūka drosmes cīnīties par taisnību un patiesību.
Garlībs Helvijs Merķelis dzimis 1769.gada 1.novembrī Lēdurgas evangeliski luteriskās draudzes macītāja Daniela Merķeļa ģimenē kā sestais bērns - Garlībs Helvigs. Viņa tēvs bija apgaismotāju, jo sevišķi franču, ideju aktīvs studētājs un nevarēja iedomājas, ka dēls kļūs par vienu no spilgtākajiem apgaismības ideju reprezentantiem Baltijā un ierakstīs spilgtas un paliekošas lappuses gan Latvijas, gan ari krietni lielākas Vācijas vēstures grāmatas.
Garlība Merķeļa izaugsme būtiska loma bija viņa gimenei, kas veidoja pirmos priekšstatus par labo un ļauno, patiesību un meliem. Tēvs Daniels Merķelis bija rīdzinieks un dzimis 1712. gada, bet viņa tēvs bijis Rīgas amatnieks, bet māte cēlusies no slavenas Rīgas rātskungu Brokhauzu
dzimtas.
G.Merķeļa tēvs bija studējis ārzemes, kur arī kļuva par pārliecinātu apgaismības ideju piekritēju. Viņa iecienītākie autori bija Voltērs un Berilijs. No 1741. gada līdz 1770. gadam viņš vadīja draudzi Lēdurgā, kad Vidzemes Konsistorija faktiski piespieda D. Merķeli atteikties no Lēdurgas draudzes mācītāja amata, jo viņš tika atzīts par amatam nespējīgu, bet galvenais iemesls tam bija ne vien viņa aizraušanas ar apgaismības filozofiju, bet citas problēmas.…