Gaisa transports ir viens no visstraujāk augošajiem CO2 gāzu ģenerētājiem atmosfērā, kuras radītais siltumnīcas efekts ir par iemeslu draudošām klimata izmaiņām pasaulē.
Pasaulē šobrīd komerciāli izmantojamās aptuveni 16 000 lidmašīnas gada laikā rada vairāk nekā 700 miljonu tonnu oglekļa dioksīda (CO2) izmešus. Avio industrijas radītais ievērojamais piesārņojuma līmenis ir izskaidrojams ar straujo gaisa satiksmes pieaugumu, kas kopš 1990. gada ir palielinājies par 80%.
Eiropā mūsdienās tiek veikti vairāk nekā 8.5 miljoni lidojumu gadā un vairāk nekā 28 000 lidojumu noslogotākajās dienās Tiek plānots, ka nākamo piecpadsmit gadu laikā avio pasažieru skaits var dubultoties. Tas nozīmē lidostu paplašināšanos, vairāk lidojumu, vairāk piesārņojuma un pārslogota gaisa telpa.
1999.gadā IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) ietvaros publicētajā pasaules vadošo klimata speciālistu ziņojumā par aviācijas radīto piesārņojumu uz apkārtējo vidi tika uzsvērts, ka 1990. gadā aviopārvadājumu rezultātā atmosfērā tika izsviesti vairāk nekā 600 milj. tonnas oglekļa dioksīda, kas sastāda 3.5 % no globālās sasilšanas, ko radusies cilvēku darbības rezultātā ( Šie cipari tiek minēti arī šodien, lai gan kā jau minēts augstāk gaisa satiksmes apjoms šajos 16 gados ir pieaudzis par 80 %). Tuvāko 35 gadu laikā gaisa satiksmes daļa šajā jomā sasniegs 15 %.
Līdz šim starptautiskie gaisa pārvadājumi netika iekļauti Kioto protokolā. Šobrīd pēc ES Vides komisijas aprēķiniem aviācijas izraisītais CO2 piesārņojums palielinās vidēji par 4.3 % gadā. Tas nopietni apdraud plānoto oglekļa dioksīda piesārņojuma samazināšanu par 8% līdz 2012.gadam, jo avioindustrijas straujā attīstība var nodzēst visus līdz šim sasniegtos uzlabojumus un atgriezt mūs sākuma punktā.
…