IEVADS
Šodien bērna audzina un attīsta kā personību. Tās pamata ir iekšējā un ārējā būtība. Tas nozīmē bērna uzdrošināšanos savas rezerves, domas, izjūtas izteikt vārdos, darbos. Mūsdienu pedagoģijā viens no uzdevumiem ir audzināt radošu personību jau no agras bērnības. Radošas personības veidošanās realizējas visos bērna attīstības posmos, īpaši nozīmīgs ir tieši pirmsskolas periods.
Bērnam jau pirmsskolas vecumā būtu pamazām jāiepazīst savas tautas kultūra. Izglītības sistēmai jāuzņemas jauna loma, jaunas funkcijas, lai sniegtu bērniem sirds un intelektuālo izglītību, kas sakņojas tieši tautas tradicionālajā kultūrā, bet tomēr atbilst arī 21.gadsimta vajadzībām.
Spēja uztvert skaisto nesaraujami saistīta ar – estētiskās gaumes veidošanu, t.i., spēju pareizi novērtēt skaisto. Estētiskā audzināšana ir vispārīgās audzināšanas sistēmas sastāvdaļa.
Nevienai citai tautai taču nav tik skaistas, oriģinālas, bagātīgas tautasdziesmu, pasaku, teiku, mīklu, sakāmvārdu, ticējumu, gadskārtu rituālu. Mūsu tehnikas un karjeras laikmetam ir citi mērķi un uzdevumi, tāpēc bieži vien tiek aizmirsts par mūsu senču mantojumu. Topošais cilvēks jāaicina mīlēt taisnību, patiesību, skaistumu, svētumu, censties pieņemt šīs vērtības par savējām. Bērniem ir jāparada, ka dzīve un pasaule apkārt mums ir brīnišķīga. Folklora palīdz bērniem atvērties un parādīt savas emocijas un jūtas, jo tā vērsta vairāk uz jūtām, nevis uz prātu. No pedagogiem un vecākiem ir atkarīgs tas, vai viņi spēs ieaudzināt bērnos morālās vērtības. Ieaudzināt bērnos mīlestību pret tikumiskajām vērtībām palīdz mūsu folklora, mūsu tautas daiļrade, mūsu tautas gadskārtu svētki. Folkloras darbi veido īpašu noskaņu, izraisa labsirdīgas un dziļas jūtas. Bet mūsu datoru un televīzijas laikmetā, vecāku aizņemtības laikmetā, sociālo problēmu laikmetā folklora, mūsu senču bagātīgais tradīciju pūrs daudzās ģimenēs, arī sabiedrībā bieži vien tiek piemirsts. Mūsdienās ģimenēs dažādu apstākļu dēļ ne vienmēr notiek arī mērķtiecīga savas etniskās kultūras tradīciju apguve un izmantošana sadzīvē, tad gan pirmsskolai, gan skolai jāuzņemas šis uzdevums ar īpašu atbildību.
Pirmsskolas iestāžu pedagogiem ir nopietni jārūpējas par tradicionālo kultūras vērtību aktualizēšanu.
Tādēļ darba tēma tika izvēlēta: Gadskārtu svētki - 6-7 gadus vecu bērnu estētisko priekšstatu attīstības veicinātāji
Pētījuma mērķis: pētīt estētiskās audzināšanas iespējas pirmsskolas izglītības iestādē, organizējot gadskārtu svētkus
Darbā tiks izmantotas A.Baiburina, E.Eriksona, I.Freibergas, V.Hibneres, S.Oļenkina, G.Svences, P.Zeiles, M.Zikovs, L.Žukova u.c. autoru atziņas.
Pētījuma uzdevumi:
1. Pētīt pedagoģiski psiholoģisko literatūru par estētikas būtību.
2. Analizēt 5-7 gadus vecu bērnu psiholoģiskās attīstības īpatnības pedagoģiski psiholoģiskajā literatūrā.
3. Pētīt estētisko audzināšanas procesu pirmsskolas izglītības iestādē, organizējot gadskārtu svētkus.
Pētījuma metodes:
1. Literatūras studēšana par estētisko audzināšanu.
2. Literatūras studēšana par bērnu vecuma īpatnībām.
3. Materiālu apkopošana par gadskārtu svētkiem.
Hipotēze: Pirmsskolas vecuma bērnu estētiskās audzināšanas process norit sekmīgāk, ja tajā tiek izmantota folklora un gadskārtu svētku svinēšana.
…