Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:133256
 
Vērtējums:
Publicēts: 12.08.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Cilvēka problēma   
2.  Sociālais duālisms   
3.  Valsts un tiesības   
4.  Karš   
5.  Divas morāles   
6.  Izglītība   
7.  Sieviete, ģimene   
8.  Māksla   
Darba fragmentsAizvērt

F.V.Nīče ieteic izvērst un pilnveidot cilvēka garīgās potences, talantus, neapmierināties ar dzīves dīku omulību, sīkām gudrībiņām sēnaliskām uzmanībām, "lielā vairuma laimi". Vinš aicina uz pilnvērtīgu, garīgi radošu kultūras dzīvi, pacelties pāri balagānam un viduvējībai, paplašināt savu redzesloku, pārvarot lokālismu, provinciālismu un izvirzoties cilvēces problēmu vispārinatā skatījuma līmenī. Katram ir savas dabas dotās spējas jāattīsta, jāizdaiļo, jāapgaro. Pēc viņa uzskatiem, jāveido augstākais cilvēks, pārcilvēks, kura izcelšanās esot zemes prāts, jauns dzīvības tips, jauna eksistences forma.
Visas būtnes attīstības gaitā esot radījušas kaut ko par sevi augstāku, un cilvēks nedrīkst kļūt par šī paisuma bēgumu. Dzīves straumē, dzīvās dabas evolūcijas procesā dzīvības viļņi ir pacēlušies līdz cilvēkam. Pa dzīves kāpnēm, dzīvība nokļuvusi pie aizvien augstākām atvasēm. Šai dzīves straumei vajagot pārvelties pār cilvēku un ritēt tālāk - uz augstākām būtnēm nekā cilvēks.
Nīče uzskatīja, ka pats ir atklājis cilvēces attīstības noslēpumu - tās virzību uz augšu no cilvēka sugas uz pārsugu. Šim esot darāms parcilvēka tipa tapšanai, pārcilvēka, kurš nebūtu tikai rets izņēmuma gadījums, bet konstanta, noturīga parādība. Nupat tik dzemdējot cilvēku nākamības kalns : "Jūsu dzīves mīlestība lai ir mīlestība uz jūsu augstākajām cerībām: un jūsu augstākā cerība lai ir dzīves augstākā doma".
Nīče liek teikt savam varonim Zaratustram: "Bet jūsu augstāko domu jums būs man atļaut jums pavēlēt - un tā skan: cilvēks ir kaut kas, kas jāpārvar".
Pats termins "pārcilvēks" literatūrā ir sastopams jau pirms Nīčes. Piemeram, Johans Volfgangs Gēte darbā "Fausts" liek garam teikt:
"Mani loka tavas dvēseles varenā vaida,
Šeit esmu! - Kas nu tevi drebīgi baida,
Tu - pārcilvēks? Kur dvēsele, kas sauca…
Pārcilvēka tēls poetizētā veidā parādīts Nīčes grāmatā "Tā runāja Zaratustra", kur viņš tam piešķir augstāko varenību un pilnību. Nīčes nākamajos darbos pārcilvēks figurē konkrētākā izskatā, bet arī šeit ir daudz tēlainības, zemtekstu un paradoksu. …

Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −1,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1208459
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties