SECINĀJUMI
Kopumā jāsecina, ka Borland Pascal un Free Pascal atšķiras svarīgākajās komponentēs, savukārt otršķirīgajās komponentēs atšķirības ir ļoti mazas vai arī to vispār nav (piemēram, izmantotā šrifta lielums), lai gan pastāv daži svarīgie, būtiskie elementi, kuros nav vērojamas atšķirības starp Borland Pascal un Free Pascal, piemēram, operatori un strukturētība.
Visas Borland Pascal un Free Pascal atšķirības visi arī varētu neizjust. Piemēram, pieredzējušiem programmētājiem nebūs tik ļoti aktuāla palīdzības sadaļa, tomēr var ņemt vērā faktu, ka būs vēlme izveidot „smagu” programmu, kur efektīvākās RAM izmantošanas dēļ, protams, labāks variants būtu Free Pascal.
Šīs atšķirības starp abiem kompilatoriem un vidēm vairāk būs izjūtamas iesācējiem, it īpaši cilvēkiem, kas tikai sākuši apgūt pašus programmēšanas pamatus. Viņiem aktuāla būs palīdzības sadaļa, kas plašāka un daudz noderīgāka ir izveidota Borland Pascal, tāpat par labu Borland Pascal izmantošanai iesācēju vidū varētu vērst fakts, ka ir pieejama laba mācību grāmata latviešu valodā. Tā kā iesācēji visticamāk neveidos apjomīgas programmas, kur varētu būt problēmas ar atmiņas ierobežojumiem Borland Pascal, šī darba autors Pascal programmēšanas valodas apguvi iesaka sākt ar Borland Pascal, pamazām pārejot uz Free Pascal, kad jau ir jāveido liela apjoma programmas un var sastapties ar atmiņas ierobežojumu. Tomēr cilvēkiem, kas vēlas uzlabot translatorus, vairāk ieteicams ir izmantot Free Pascal. Tāpat Borland Pascal tiek ieteikts izmantot iesācējiem, jo tas vairs netiek attīstīts, tātad nepienāk klāt jauni elementi, kas tieši izpildās Free Pascal gadījumā.
…