Visus mūs uztrauc asa, jo asa problēma, kā pārvarēt pašreizējo dziļo ekonomisko krīzi, kā galu galā sākt normāli saimniekot civilizētās tirgus saimniecības apstākļos. Priekšlikumu ir daudz, jo gandrīz katrs zinošs cilvēks ir gatavs sniegt savus padomus. Panākumus var nodrošināt tikai tās programmas, kas ir zinātniski pamatotas. Turpretī, nodoties brīviem meklējumiem, paļauties uz izmēģinājumiem un kļudu metodi, mūsdienu situācijā ir pārāk bīstami. Ikviens normāls cilvēks rīkojas motivēti.
Autora izvēlētā darba tēma ir “Franšīzes izmantošana mazā biznesa attīstībai Latvijā”. Darba mērķis ir izpētīt franšīzes izmantošanas iespējas Latvijā mazo uzņēmumu attīstībai un konkurētspējai.
Speciālistu prognozes liecina, ka turpmāko desmit gadu laikā franšīze varētu kļūt par populārāko preču un pakalpojumu izplatīšanas veidu visā pasaulē.
Eiropas Savienības vienotā ekonomiskā un monetārā politika un likumdošanas bāze visām dalībvalstīm paredz atvieglot starptautiskās franšīzes attīstību. Pašreiz gandrīz visās ES valstīs franšīze gūst lielu popularitāti.
Dotajā brīdī frančaizinga kompāniju skaits pārsniedz 40% no visa tirdzniecības apjoma ASV tirgū; kopumā tajā iesaistīti 7,2 milj. darbinieku. Eiropā līderis ir Vācija – tur 530 franšīzes devēju ir licenzējuši 22 tūkst. franšīzes ņēmēju. Autsaidera pozīcijā ir Dānija, kur ir tikai 98 mātes – kompāniju un 2 tūkst. franšīzes ņēmēju.[22.]
Pasaulē pastāv vairāk nekā 60 biznesa veidi, kuri attīstās pēc frančaizinga shēmas. Vislielāko izplatību frančaizinga jomā ir saņēmuši fast – food sfēra (kā spilgts piemērs McDonald`s) un pārtikas preču un dzērienu tirdzniecība (Coca-cola, Pepsi). [23.]…