Likumu krājumi mūsdienās ir nozīmīgs izpētes avots, kas liecina par konkrētas sabiedrības attīstības posmu, ļauj izdarīt secinājumus par sabiedrības saimniecisko, ekonomisko un sociālo dzīvi. Izsakoties tēlaini, tas ir spogulis, kurā var ieraudzīt jau neeksistējošas sabiedrības, kā arī ielūkoties šo sabiedrību ikdienā, izprotot konkrētus notikumus un attīstības tendences.
Saliešu tiesa blakus vestgotu, bavāriešu, sakšu, ripuāru u.c. tiesām ieņem nozīmīgu lomu. Tam ir vairāki aspekti : 1) tā ir viena no pirmajām barbaru tiesām, kas sastādīta 5. gs. beigās; 2) Tiesā ir jūtama salīdzinoši neliela romanizācijas un kristietības ietekme; 3) tā balstās uz paražu tiesībām un tradīcijām.
Referāts aptver laika posmu no 5. gs. vidus līdz 6. gs. vidum. Šajā laikā tika pierakstīts un praktizēts Saliešu tiesas sākotnējais variants. Vēlākajos gadsimtos Saliešu tiesa tika rediģēta, tai tika pievienoti aizvien jauni paragrāfi, adaptējot likumu kopojumu jaunajai sabiedrībai, kas veidojās uz franku sabiedrības pamata.
Autoraprāt ir svarīgi rekonstruēt franku sabiedrību tās sākotnējā veidošanās fāzē. To mums ļauj izdarīt Saliešu tiesa, kā arī literatūras analīze, kas ir sarakstīta par šo jautājumu.
Referāts sastāv no ievada, 3 nodaļām un secinājumiem. Nodaļa „Saliešu tiesa” sastāv no vairākām apakšnodaļām, kurā franku sabiedrība tiek aplūko detalizēti. Darba mērķis ir franku sabiedrības rekonstruēšana, izmantojot Saliešu tiesu (Lex Salica) kā avotu. Uzdevumi mērķa sasniegšanai ir vairāki : a) iepazīties ar pieejamo literatūru, kas stāsta par Saliešu tiesu un franku sabiedrību 5. un 6. gs.; b) salīdzināt un analizēt izmantoto literatūru, izdarot patstāvīgus secinājumus; c) iepazīties ar Saliešu tiesas pilnu likumu kopojumu; d) attēlot franku sabiedrības galvenās vadlīnijas, izmantojot literatūru un avotu; e) prezentēt referātu. Darbā tika izmantots viens avots – Saliešu tiesa, kā arī 9 literatūras vienības.
Darba uzdevumi ir izpildīti un mērķis veiksmīgi sasniegts.…