7. Secinājumi
Šī darba noslēgumā var secināt, ka fluorīdu nozīme zobārstniecībā nav aizvietojama. Pirms zobu šķilšanās, fluors nodrošina to attīstību, pēc šķilšanās – aizsargā no demineralizācijas un veicina remineralizāciju. Fluorīdu uzņemšana notiek divējādi – sistēmiski un lokāli un abiem šiem veidiem ir svarīga nozīme.
Fluorīdu lietošana ir svarīga visos dzīves periodos. Tomēr īpaša piesardzība ir jāievēro laika posmā, kad veidojas un šķiļas piena un pastāvīgie zobi, jo pārāk lielu sistēmas fluora līdzekļu uzņemšanas gadījumā var notikt hroniska saindēšanās ar fluoru – fluoroze, kas var izpausties gan kā nelieli balti plankumi, gan kā brūna pigmentācija un nelīdzena emaljas virsma.
Visplašāk lietojamie fluora līdzekļi ir zobu pastas, mutes skalojamie līdzekļi, bērniem arī fluora tabletes vai pilieni. Arī zobārstniecības kabinetos tiek lietoti fluora līdzekļi – lakas, gēli, plombējamie materiāli.
Latvijas teritorijā tikai 6 rajonos dzeramajā ūdenī fluors ir pietiekamā daudzumā, tādēļ nepietiek tikai ar zobu tīrīšanu ar fluoru saturošām zobu pastām. Katram no mums būtu jākonsultējas ar savu zobārstu par papildus fluora uzņemšanu atkarībā no dzīvesveida, diētas un vispārējā veselības stāvokļa.
…