Darsonvalizāciju kā ārstniecības metodi 19 gs. 90 gados definēja J.A.d`Arsonvals, bet gadu iepriekš Nikola Tesla pirmoreiz ieguva augstsprieguma un augstfrekvences maiņstrāvu.
Darsonvalizācijā strāvu iegūst ar speciālu aparātu un ārstējamai vietai pievada ar vakuuma jeb kondensatora elektrodu (stikla caurule ar metāla uzgali iestiprināšanai elektroda turētājā), ko lēni bīda pa ādu vai gļotādu, no tās neatraujot. No elektroda uz ādu pārlec sīkas dzirksteles, kas kairina ādas (vai gļotādas) receptorus un rada patīkamu durstīšanas sajūtu; jūtams arī neliels siltums. Izdarot procedūras dobumos — degunā, auss ejā un citur, elektrodu parasti nepārbīda.
Tā ir fizikālās medicīnas ārstēšanas metode, kurā izmanto impulsu augstsprieguma (līdz 30kV) un augstas frekvences (110 kHz) maiņstrāvu. Strāvas stiprums ir mazs no 0,015 – 0,02 mA. Strāvas impulsi atkārtojas ar 50 Hz frekvenci, kur impulsa garums ir 0,1 ms. Impulsiem ir zvana forma.
Vēsture
Augstsprieguma un augstfrekvences maiņstrāvu pirmoreiz ar savu izgudroto transformatoru 1891.gadā ieguva serbs Nikola Tesla. Gadu vēlāk franču pētnieks, ārsts un fiziologs J.A.d`Arsonvals ieteica šo strāvu izmantot dažādu slimību ārstēšanā. Un par godu viņam šo ārstniecības metodi nosauca viņa vārdā – darsonvalizācija.…