Finanšu un kapitāla tirgus komisija1 ir samērā jauna iestāde, kas tika izveidota 2000. gadā un darbu sāka 2001. gada 1. jūlijā. Iestādes izveidošanas mērķis bija finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības centralizēšana. Pirms FKTK izveidošanas un Finansu un kapitāla tirgus komisijas likuma pieņemšanas, finanšu un kapitāla tirgu regulēja dažādi likumi un to uzraudzīja dažādas iestādes. Līdz ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likuma pieņemšanu un FKTK izveidošanu, šis process ir kļuvis centralizētāks.
Referāta temats tika izvēlēts savas aktualitātes dēļ. Pašlaik aktuāls jautājums ir noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana un viena no valsts iestādēm, kas šo jautājumu risina ir FKTK.
Referāta mērķis ir izprast FKTK kompetenci. Darba pamatā ir Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likums.
FKTK ir pilntiesīga autonoma valsts iestāde, kas veic Latvijas banku, krājaizdevu sabiedrību, apdrošināšanas sabiedrību un apdrošināšanas starpnieku, finanšu instrumentu tirgus dalībnieku, kā arī privāto pensiju fondu uzraudzību. Komisija sāka darbu 2001. gada 1. jūlijā. FKTK tika izveidota, lai kapitāla tirgus uzraudzību tiktu veikta centralizēti.
FKTK pārvalda piecu cilvēku padome: priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieks un trīs padomes locekļi – departamentu direktori. Komisijas priekšsēdētāju un viņa vietnieku amatā ieceļ Saeima. Pārējos padomes locekļus pēc viņu kandidatūru saskaņošanas ar Latvijas Bankas prezidentu un finansu ministru amatā ieceļ un no amata atbrīvo priekšsēdētājs.
2006. gada 12. oktobrī komisijas priekšsēdētāju Uldi Cērpu un viņa vietnieku Jāni Brazovski atkārtoti iecēla amatā uz sešiem gadiem. Komisijas padome kopš Komisijas izveidošanas strādā nemainīgā sastāvā. Visa FKTK struktūra ir attēlota Pielikumā Nr. 1.
Finansu un kapitāla tirgus komisijas likumā ir minēti nosacījumi un ierobežojumi personām, kuras vēlas kļūt par FKTK padomes locekli.…