Jebkuras valsts ekonomiskās attīstības un tās iedzīvotāju labklājības rādītājs ir attīstīta finansu sistēma. Bez stabilas finansu sistēmas ne valsts, ne privātstruktūras nespēj efektīvi un veiksmīgi darboties, bet veiksmīgu finansu pamats ir attīstīta un stabila banku sistēma.
Darba mērķis ir iepazīt Latvijas finanšu sistēmu – aplūkot Latvijas Bankas un biržas darbību.
Veicamie uzdevumi:
Iepazīties ar Latvijas Bankas funkcijām;
Izpētīt likumu „Par Latvijas Banku”;
Aprakstīt Latvijas Bankas monetāro politiku;
Raksturot biržas būtību, to klasifikāciju;
Sīkāk raksturot Rīgas Fondu biržu.
Darbs sastāv no 3 daļām - finanšu sistēma, Latvijas Banka, birža
Lai paveiktu darbu, esam izmantojušas gan speciālo literatūru, kurā būtu ietverta sīkāka informācija par banku, biržu. Esam izmantojušas dažādu autoru izdotās grāmatas, bukletus, interneta adreses.
Darba gaitā esam izmantojušas dažādas grāmatas, likumu „Par Latvijas Banku”, kā arī interneta adreses, ziņojumus.
Mūsdienās jēdziens “finanses” iekļauj no vienas puses valsts finanses, bet no otras puses privātuzņēmēju finanses. Finanšu sistēma jeb kurā valstī iedalās trīs galvenajās sfērās: valsts finanses, uzņēmumu finanses un mājsaimniecību finanses.
Valsts finanses veido valsts un reģiona jeb vietējā budžeta sistēma, ārpusbudžeta fondi. Valsts budžeta galvenais mērķis ir centralizēto finansu veidošana un to sadale atsevišķu sabiedrisko vajadzību finansēšanai.
Uzņēmumu finanses veido juridisko personu finanses. Galvenais mērķis ir veidot finansu resursu apjomu, lai nodrošinātu ražošanas procesa darbību un attīstību.
Mājsaimniecību finanses veido atsevišķu ģimeņu finanses. Galvenais mērķis ir ienākumu veidošana un izmantošana tekošajam patēriņam un uzkrājumiem.
Tiek izdalītas vairākas finansu funkcijas:
1. Sadales un pārdales funkcija; Ar sadales un pārdales funkcijas palīdzību izpaužas valsts diktāts maksātājiem. …