Koeficientu analīze ir sistemātiska attiecību salīdzināšana, izmantojot finansu pārskatu informāciju, ar mērķi noskaidrot uzņēmuma attīstības likumsakarības un raksturot uzņēmuma finansiālo pozīciju. Koeficientu vai rādītāju analīzē tiek noteiktas nozīmīgas likumsakarības starp diviem finansu pārskatu komponentiem. Pēc būtības koeficients ir skaitlis, kas iegūts aritmētisko darbību rezultātā no diviem finansu pārskatu skaitļiem. Tāpēc iespējams aprēķināt ļoti daudz un dažādus koeficientus. Taču tikai neliels koeficientu skaits ietver svarīgu informāciju par uzņēmuma finansiālo stāvokli. Finansu analīzes praksē izmanto koeficientus, kurus var sagrupēt četrās grupās:
1.Likviditātes rādītāji (pēta uzņēmuma spēju nomaksāt nepieciešamos rēķinus)
2.Rentabilitātes rādītāji (pēta uzņēmuma spēju veikt ienesīgu saimniecisko darbību)
3.Maksātspējas rādītāji
4.Līdzekļu izmantošanas efektivitātes rādītāji
Katrs koeficients, kas izrēķināts atsevišķi, nedod nekādu informāciju par uzņēmumu. Tikai koeficientu piramīda un to izmaiņas laikā, kā arī salīdzinājums ar nozares vidējiem rādītājiem dod vērtīgu informāciju par uzņēmuma finansiālo pozīciju.
Koeficientu analīzes mērķis ir aprēķināt svarīgākos rādītājus un noteikt to izmaiņu dinamiku analīzes periodā.
Finansu koeficienti parāda finansu proporcijas starp dažādiem pārskatu posteņiem. Finansu koeficientu aprēķins pats par sevi nedod pietiekamu informāciju par uzņēmuma finansiālo stāvokli. Lai analizētu uzņēmuma finansiālo stāvokli, izmantojot koeficientu analīzes rezultātus, nepieciešams aprēķinātos koeficientus salīdzināt ar kādu bāzi. Par salīdzināšanas bāzi var kalpot
1)vispārpieņemtie parametri
2)nozares vidējie rādītāji
3)iepriekšējo gadu anoloģiskie rādītāji
4)konkurējošo uzņēmumu rādītāji
5)kādi citi analizējamā aprēķina rādītāji
Katrs salīdzināšanas bāzes izmantošanai ir savas priekšrocības un trūkumi.
1)Tikai dažiem koeficientiem eksistē normas vai vispārpieņemti parametri. Turklāt uzņēmuma rādītāju atšķirība no vispārpieņemtām normām var būt saistīta ar nozares specifiku, ekonomiskās vides attīstības specifiku vai arī ar sezonalitātes ietekmi.…