Tirdzniecība ir viens no senākajiem cilvēka darbības veidiem, kas ir attīstījusies līdz ar preču ražošanu. Tā ir tautsaimniecības nozare, kas nodrošina preču apgrozību, to kustību no ražotāja līdz patērētājam. Pēc Komerclikuma, tirdzniecība ir komercdarbība, t.i., ar preču tirdzniecību saistīta uzņēmējdarbība, kuru savā vārdā peļņas gūšanas nolūkā veic komersants.
Iekšējā tirdzniecība ir viens no rādītājiem, kas raksturo iedzīvotāju labklājības līmeni un ekonomisko aktivitāti Latvijā tirdzniecība ir viena no vadošajām tautsaimniecības nozarēm, kas dod vislielāko pievienoto vērtību un nodrošina darbu vislielākajam Latvijas iedzīvotāju skaitam.[7., 7. lpp.]
Latvijā 98% uzņēmumu ir mikro vai mazie [ 14 ]. Mikro uzņēmums ir uzņēmums, kurā ir līdz 10 strādājošie, mazs uzņēmums ir uzņēmums, kurā ir 10 – 49 strādājošie. Latvijā 79% uzņēmumu ir mikro uzņēmumi, 39% no tiem nodarbojas ar tirdzniecību [13 ]. 2008. gadā Latvijā 60% uzņēmumu bija reģistrēti kā SIA, 10% - kā individuālais uzņēmums un 7% kā individuālais komersants [ 15 ].
Tirdzniecības straujā attīstība Latvijā izskaidrojama ar to, ka mazumtirdzniecības organizēšanai nav vajadzīgi lieli kapitālieguldījumi un ir salīdzinoši ātra resursu aprite. Pašlaik Latvijā strauji samazinās mazumtirdzniecības apgrozījums, ko radījis bezdarba pieaugums un iedzīvotāju maksātspējas kritums.2009. gada 2. ceturksnī mazumtirdzniecības apgrozījums salīdzinājumā ar 2008. gada 2. ceturksni samazinājies par 28,5% [19.], t.sk., pārtikas precēm par 21,6%, nepārtikas precēm – par 31,8%.
Sakarā ar nelabvēlīgo ekonomisko situāciju Latvijā 2009. gada 1. pusgadā salīdzinājumā ar 2008. gada 1. pusgadu ir par 41,6% mazāk jauno reģistrēto uzņēmumu, bet maksātnespējas pieteikumu skaits pieaudzis par 131% [17].
Latvijā maksātnespējas problēma ir sevišķi aktuāla pašlaik, ekonomiskās krīzes situācijā. Maksātnespēja ir situācija, kad naudas plūsma nav pietiekama, lai segtu īstermiņa saistības. Finansu grūtības norāda uz kapitāla nepietiekamību. Latvijā. Tirdzniecības uzņēmumu finansiālās grūtības ir saistītas ar nepietiekamām investīcijām, nestabilu noietu, ko radījusi pirktspējas samazināšanās, spēcīgu konkurentu ienākšanu tirgū un neracionālo valdības nodokļu politiku - pievienotās vērtības nodokļa ( PVN ) un akcīzes nodokļa pieaugums palielināja tirdzniecības uzņēmumu izmaksas, piespiežot paaugstināt jau tā pietiekami augstās cenas. …