IEVADS
Jebkura uzņēmuma darbība un vadības lēmumu pieņemšana nav iespējama bez tās izpētes, analīzes un izvērtēšanas. Termins „analīze” ir radies no grieķu vārda „analysis”, kas tulkojumā nozīmē „sadalīt, saskaldīt”. Jebkura sadalīšana ļauj ieskatīties pētāmā objekta iekšienē, noteikt katra elementa nozīmi. Ar analīzi plašākā nozīmē tiek saprasta spēja iepazīt priekšmetu un apkārtējās vides parādības, pamatojoties uz viena vesela sadalīšanu pa daļām, un to izpētīšana visā tā būtībā.
Uzņēmuma vadīšana ir pārvaldības funkciju realizēšanas process. Tā saistās ar neskaitāmu saimniecisko operāciju veikšanu, kas kopumā veido uzņēmuma saimniecisko darbību. Saimnieciskās darbības analīze tiek veikta pirms svarīgu lēmumu pieņemšanas, tā pamato vadītāju lēmumus un rīcību un ir zinātnisks pamatojums uzņēmuma vadīšanā, kā arī nodrošina pieņemto lēmumu objektivitāti un efektivitāti.
Vadītājs nedrīkst balstīties tikai uz savu intuīciju. Vadības lēmumiem un rīcībai jābūt pamatotiem ar precīziem aprēķiniem un visaptverošu ekonomisko analīzi.
Saimnieciskās darbības analīzes saturu veido:
1) vadības lēmumu izpilde, kā arī resursu efektīva izmantošana;
2) efektivitātes paaugstināšanas iekšējo rezervju meklēšanā;
3) rekomendāciju izstrādāšana rezervju izmantošanai.
Saimnieciskās darbības analīzei ir jāatbilst šādiem principiem:
1) jābūt zinātniski pamatotai;
2) jābūt kompleksai;
3) jābūt objektīvai, konkrētai, tiešai;
4) jābūt praktiski lietojamai un izmantojamai;
5) jābūt operatīvai;
6) jābūt efektīvai.
Darba autore izvēlējās šo tēmu, jo radās interese izpētīt kāda uzņēmuma darbību, vai arī atrast ar aprēķinu palīdzību tā vājākos punktus, kas tam traucē veikt pilnvērtīgi sava uzņēmuma ražošanas funkcijas. Pamatā tiks ņemti A/S „Daugavpils Lokomotīves Remonta Rūpnīcas” gada bilance par 2007. un 2006. gadu.
…