25. Kā Markss interpretē Hēgeļa kunga un verga dialektiku?
• Sākumā – Hēgeļa kunga un verga dialektika - Kungs un vergs kā divas pažapziņas. Pašapziņas tiecas pēc atzīšanas, pēc brīvības. Jebkura cita pašapziņa ierobežo manu pašapziņu kaut vai ar to, ka viņa eksistē. Viņa ieņem vietu laikā un telpā, ko varētu ieņemt es. Jau objektu izziņas līmenis ir problemātisks, vēl problemātiskāks tas top brīdī, kad ir jāizzina kāda apziņa. Objekti vairāk vai mazāk mums pakļaujas,taču ir zināms, ka šis objekts nekad nekļūs par manas pašapzinas sastāvdaļu.Ja es, piemēram, šo obejektu atstāšu uz 5min vienu, tas tas būs mainījies un to nāksies to izzināt no jauna.
• Lielākas problēmas rodas, kad objekta vietā ir cita pašazpiņa. Piemēram, kādā brīdī šķiet, ka es labi pazīstu kādu cilvēku, taču pēkšņi šis cilvēks izdara kaut ko tādu, kas liek man domāt, ka es patiesībā šo cilvēku vispār nepazīstu.
• Markss šo kunga un verga dialektiku pielīdzina vēstures attīstības procesam, kurā notiek šķiru cīņa, kur zemākajai šķirai ir potenciāls gāzt augstāko.
• Pēc Marksa domām, ir bijušas dažādas šķiras, taču tagad ir buržuāzija un proleteriāts.
• Saasinās attiecības, jo buržuji nemitīgi izraisa apvērsumus – piemēram, padara ražošanu mašinizētu, tādā veidā samazinot proletariātam darba vietas. Loģiskā kārtībā notiek revolūcija, jo cilvēki ir zaudējuši darbu un iztikas iespējas. Revolūcijas ceļā šķiras saimainas vietām un tā nemitīgi mainās vietām.
• Marks piedāvāja šo atrisināt apvienojot visu zemju proleteriātu un iznīcinot šķiras. Primāri ir jāiznīcina buržuju šķira, lai beigtos konflikti.
• Komunisms nodrošina vienlīdzību, vienu šķiru, mantošanas tiesību atcelšanu, vienādi obligātu darbu visiem, zemkopības un rūpniecības darba savienošanu, pakāpeniski novēršot pilsētas un lauku atšķirības, visu bērnu sabiedrisku un bezmaksas audzināšanu.
26. Kirkegora darbs Bailes un trīsas – ko nozīmē ticēt? Kādas ir ētikas un ticības attiecības?
…