Nobeigums
Kopumā vērtējot situāciju fiktīvo laulību jomā, jāsecina, ka tiesības uz ģimenes apvienošanos ir vienas no pamattiesībām, kuru ierobežošana pieļaujama tikai atsevišķos gadījumos un tikai tad, ja ir iespējams pilnībā pierādīt, ka personas ir ļaunprātīgi izmantojušas savas tiesības, lai apietu imigrācijas nosacījumus.
Ievērojot to, ka laulības ir institūts, kas attiecas uz personas privāto dzīvi, arī fiktīvo laulību fakta konstatēšana un pārbaužu veikšana ir ļoti sensitīva un balansē uz privātās dzīves neaizskaramības principa pārkāpšanas robežas, līdz ar to ne tikai uzturēšanās tiesību atteikumam, bet pat pārbaužu ierosināšanai ir nepieciešams pietiekams pamats, valsts institūcijām balstoties uz noteiktiem iepriekšējiem pierādījumiem.
Latvijā slēgto fiktīvo laulību skaits ir neliels, jo Latvijā gan Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, gan Valsts robežsardze pievērš uzmanību aizdomīgiem gadījumiem, un, ja ir pamats uzskatīt, ka laulība ir noslēgta fiktīvi, ārzemniekam var tikt atteikta uzturēšanās atļauja vai tās reģistrācija, kā arī uzturēšanās atļauju var anulēt.
Visvairāk fiktīvo laulību ar Latvijas pilsoņiem ārvalstīs noslēgtas Īrijā. Laulības tiek slēgtas ar Pakistānas, Indijas un Bangladešas pilsoņiem.
Sievietes piekrīt fiktīvajām laulībām dažādu iemesli dēļ. To dara naudas dēļ, vai nonāk neparastajā situācijā, tiek pazemotas, izmantotas un piespiestas noslēgt laulību, ka arī sievietes piekrīt fiktīvajām laulībām arī romantisku jūtu dēļ.
Fiktīvu laulību var izbeigt atzīstot to par neesošu vai šķirt tiesā kā jebkuru laulību.
…