Arvien vairāk uzmanības pēdējā laikā tiek veltīts faktoru analīzes pielietošanai mārketinga problēmu risināšanā. Pārskatot pieejamo literatūru, atklājas, ka eksistē divas pamatproblēmas vai pamatvajadzības:
1.Ja mārketinga un reklāmas speciālisti nolasa un izvērtē mārketinga pētījumus, kuros pielietota faktoru analīze, tiem pilnībā jāizprot arī faktoru analīzes pamatmodelis, tajā skaitā ievadītie dati, kas tika doti vai radušies aprēķinu ceļā, kā šie dati radušies un kāda atlikusī informācija netika ievadīta (uzskatīta par pētījumiem noderīgu).
2.Lai pētījumu atskaites/ziņojumi, kuri ietver faktoru analīzi, tiktu pienācīgi izvērtēti, šo ziņojumu nolasītājam jāsaprot kritēriju pamatfunkcijas, problēmu optimizācijā atklājot galveno, jāatšķir svarīgākos faktoru analīzes optimizācijas kritērijus un konkrēto kritēriju atbilstība konkrētājiem problēmu tipiem. Tika izvirzīta hipotēze par vairāk nekā viena faktoranalīzes kritēriju tipa eksistenci, bet šim minējumam bija īss mūžs, jo vairākumā pētījumu, kas ietvēra faktoranalīzi, nebija vienotu kritēriju, kas pielietoti analīzē. Un joprojām bieži nav skaidrs, tieši kuru kritēriju pielietot konkrētajai problēmai.
1. FAKTORU ANALĪZES BŪTĪBA
Ekonomisko parādību izpētē plaši tiek pielietotas dažādas statistiskās metodes: korelācijas un regresijas analīze, dispersiju analīze, dinamikas rindu analīze. Šo metožu veiksmīgs pielietojums sagatavoja labvēlīgu augsni sarežģītāku daudzdimensiju metožu izmantošanai. Pie tām pieder arī faktoranalīze.
Faktoranalīzes būtība ir tā, ka, pamatojoties uz rādītāju kopu, kas raksturo pētāmo ekonomisko parādību, var izdalīt nelielu skaitu kompleksu faktoru, ko nevar novērot tieši, tie nav korelatīvi saistīti un raksturo sākotnējo faktoru sistēmas vispārīgo struktūru.…