Brīvie naudas līdzekļi, kuras nav piesaistīti ne ražošanā, ne arī preču apgrozībā, kas koncentrējas bankās, veido kredītu resursus, kurus bankas aizdod citiem (uzņēmējiem, iedzīvotājiem) par atlīdzību aizdevuma procentu formā, t.i. it kā pārdod pašu naudu. Līdz ar to rodas īpašs tirdzniecības veids – tirdzniecība ar naudu. Naudas tirgum uzņēmējdarbībā ir tikpat liela nozīme kā ražošanas līdzekļu un darbaspēka tirgiem. Tātad, brīvie līdzekļi ir naudas tirgus prece. Kredīts ir prece ar savu vērtību (aizdotā naudas summa) un lietošanas vērtību (spēju nest procentu ienākumus). Kredīts (credit, loan) – naudas vai citu aizvietojamu lietu aizdevums, ko fiziskām un juridiskām personām sniedz kredītiestādes un kas šīm personām dod tiesības rīkoties ar naudu vai citām aizvietojamām lietām un uzliek saistības atdot naudu vai citas aizvietojamas lietas ar vai bez procentiem.
Ja uzņēmums nevar saņemt tradicionālo bankas finansējumu, biznesam piemīt sezonas raksturs un citi celoņi, kas prasa nodrošināt pietiekamo naudas plūsmu, uzņēmumam ir jēga izmantot faktoringu. Pēc Lielbritānijas kompānijas Training Factors Com Ltd. speciālistu viedokļa, faktorings ir uzņēmuma kreditēšanas veids, kreditējot apgrozāmos līdzekļus pret debitoru parādiem – neapmaksātajām pārdevēja preču pavadzīmēm par precēm un pakalpojumiem. Tomēr daudzi speciālisti uzskata ka faktorings ir finanšu pakalpojums, kuru nevar attiecināt pie kredītu veidiem.
Šī darba mērķis ir aplūkot faktoringa būtību, veidus un darbību, kā arī tā īpatnības Latvijas bankās. Darbā dots īss kredītu būtības, to veidu, funkciju un kredītrisku apskats lai parādītu kas saista un kas atdala faktoringu no kredītiem.
Darbā izmantoti Latvijas Bankas normatīvie dokumenti, Latvijas komercbanku sniegtie reklāmas materiāli, avīžu un žurnālu raksti.
…