Nobeigums
Ekonomikas teorijai tāpat kā jebkurai zinātnei ir savs izpētes objekts, tomēr paši ekonomisti to formulē diezgan atšķirīgi, taču skaidrs ir viens – ekonomikas teorijas centrā ir cilvēks, viņa rīcība un centieni apmierināt savas vajadzības.
Populārākie ekonomikas teorijas, kā zinātnes, formulējumi ir saistīti ar cilvēka izvēli un rīcību, jo faktiski ekonomikas teorija ir zinātne par izvēli. Tā pēta, kā cilvēks izvēlas ierobežoto ražošanas resursu izmantošanas veidu, lai ražotu preces un sadalītu tās sabiedrības locekļu starpā. Tāpēc, dibinot jaunu uzņēmumu un izvēloties jaundibināmā uzņēmuma darbības sfēru, uzņēmējam pašam ir labi jāpārzin ekonomikas zinātnes likumsakarības vai arī jāpieaicina speciālists, kurš var sniegt profesionālu konsultāciju ekonomikas teorijā un praksē.
Ekonomikas teorija pēc savas būtības ir zinātne par cilvēka rīcību materiālo vērtību un pakalpojumu ražošanā, sadalē maiņā un patēriņā, izmantojot ierobežotus resursus. Ekonomika ir zinātne par to, kā sabiedrības locekļi nodrošina ierobežoto resursu izmantošanu, lai maksimāli apmierinātu savas neierobežotās vajadzības.
Pastāv daudzi ekonomiskie likumi, kas darbojas kompleksi. Ievērojot šos likumus, atsevišķam indivīdam un arī sabiedrībai kopumā, tiek nodrošinātas harmoniskas attīstības iespējas, bet gadījumos, kad šie likumi tiek ignorēti, rodas nesaskaņas, neapmierinātība un disproporcijas, kas izraisa lielāka vai mazāka izmēra krīzes un iemeslu sabiedrības neapmierinātībai, revolūcijām vai valsts apvērsumiem.
Būtiskākie ekonomiskie likumi, ar kuriem jārēķinās ikviena esoša vai jaundibināma uzņēmuma vadībai, plānojot sava uzņēmuma darbību ir sekojoši – vērtības likums, paplašinātās atražošanas likums, intensīvās atražošanas likums, ieinteresētības likums un interešu saskaņošanas likums. Savukārt, zināšanas ekonomikas teorijā kalpo par pamatu ekonomiskās politikas un uzņēmuma stratēģijas izstrādāšanai, jo ekonomikas teorijas principi un likumi ir vērtīgs prognozēšanas instruments.
…