Mēs varam tikai lasīt par, to, kā dzīvojuši cilvēki Senajā Grieķijā, ko viņi domājuši un kas ir rosījies viņu galvās. Par gudrākajiem no viņiem lasām dažādās filozofijas grāmatās, kur uzskaitīti viņa nopelni un laba darījumi, kurus lasot, mums rodas fantāzijas – mēs it kā aizejam pavisam citā pasaulē, tajā, ko ir parakstījuši šie cilvēki. Mēs uz kādu brīdi atraujamies no ikdienas pelēcības, lai iedziļinātos kaut kādā dziļākā, interesantākā un krāšņākā pasaulē, un tas ir...SKAISTI.
Kas ir skaists? Skaists var būt cilvēks, dabasskats, mašīna, bet par pārējo mēs vienkārši neiedomājamies. Mēs neiedomājamies, ka skaists ir viss, kas mums ir apkārt – tas var būt neglīts ārēji, bet iekšēji tas ir skaists. Skaists ir arī tas, ko mēs varam izlasīt šajās grāmatās, skaistas ir šo cilvēku domas, un tā jau ir ESTĒTIKA.
Savā kursa darbā esmu aprakstījis to, kas ir estētika pamatā, kas ir bijis Platons un Aristotelis, kāda bijusi viņu filozofija un šīs filozofijas estētika. Un darba beigās ir rezumē par estētisko domu Senās Grieķijas kultūrā.1. Kas ir estētika?
Terminu “estētika” ( no gr. aisthesis - sajūta, jūtas) pirmo reizi 1735.gadā lieto vācu filozofs racionālists A. Baumgartens, apzīmējot zinātni, kuras izcelsme rodama jau tālā senatnē, bet kuras saturs, struktūra, priekšmeta izpratne mainījusies laika ritumā līdz ar sabiedriski vēsturiskās prakses un cilvēka zināšanu vispārējo progresu.…