Eiropas Savienība ir nospraudusi mērķi kļūt par konkurētspējīgāko reģionu pasaulē, primāri izmantojot tās zinātnes un inovācijas potenciālu. Latvija ar tās stiprām zinātnes, inovāciju un uzņēmējdarbības tradīcijām var dot būtisku pienesumu šī mērķa sasniegšanai, veicinot arī tās iedzīvotāju labklājību.
Ilgākā termiņā konkurenci ir iespējams uzturēt ar nepārtrauktām inovācijām, kas, balstoties uz iegūto konkurences pieredzi, liktu pamatu turpmākajai attīstībai un nodrošinātu līdera pozīcijas ekonomiskajā sacensībā. Inovācijas ir komplekss process, kurā piedalās jaunas idejas sniedzējs un inovāciju ieviesējs, un, lai inovāciju process būtu sekmīgs, abām pusēm ir jābūt gatavām un spējīgām sadarboties. Zinātniekiem ir jābūt spējīgiem piedāvāt pasaules līmeņa lietišķās zinātnes un pētniecības resursus un jāsaprot, ka tikai šādā sadarbības modelī ir zinātnes attīstības nākotne. Uzņēmējiem ir jāapzinās inovāciju vērtību, atsakoties no vakardienas metožu pielietošanas pagājušā gadsimta produktu ražošanā, un jāmeklē iespējas finansēt savu komersantu attīstību. Lai abas sadarbības puses būtu gatavas un varētu jēgpilni izmantot sadarbības rezultātus, valstij ir jāsniedz atbalsts abu pušu kapacitātei, kā arī reizēm jākalpo par vidutāju, ļaujot partneriem atrast vienam otru.
Saskaņā ar Valsts stratēģiskajā ietvardokumentā noteikto darbības programmu līdzfinansē
Eiropas Reģionālās attīstības fonds. Darbības programma sniedz atbalstu trijos pamatvirzienos:
- veicinās zinātnes un pētniecības sektora spējas piedāvāt jaunas idejas,
- stimulēs sadarbību starp pētniecību un uzņēmējdarbību,
- rosinās jaunu komersantu veidošanos un uzlabos esošo komersantu konkurētspēju.
Par darbā aprakstītajiem ES struktūrfondu finansējumiem, autores ir izmantojušas semināru izdales materiālus, dažādus interneta resursus un oficiālās mājas lapas, kā arī Aivas Dikmanes gūtās praktiskās zināšanas piedaloties LIAA un SIA KMC rīkotajos semināros par ES struktūrfondu apguvi un projektu sagatavošanu.
Referāta mērķis ir izpētīt tieši inovācijas veicināšanai paredzētās darbības un aktivitātes ES struktūrfondu ietvaros, katras darbības programmas prioritātes un pasākumus, kā arī problēmas. …