Eiropas Savienības ekonomiskā politika balstās uz “četrām brīvībām”:brīvu darbaspēka, kapitāla, preču un pakalpojumu kustību. Tie ir brīvas konkurences priekšnosacījumi, taču ES ekonomisko realitāti raksturo stingri noteikumi un priekšraksti tirgus funkcionēšanā.
ES vienlaicīgi ar iekšējā tirgus atvēršanu un vienotas valūtas ieviešanu kā viena no svarīgākām prioritātēm izvirzīta reģionālo atšķirību samazināšana un cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanu. Eiropas vienotā tirgus un monetārās savienības izveidošana mazina robežu nozīmi un sekmē pastiprinātu preču, kapitāla, pakalpojumu un indivīdu pārvietošanos ES teritorijā. Vienlaicīgi, tirgus atvēršana palielina risku, ka spēcīgākās valstis varētu pastiprināt savu uzplaukumu uz vājāko dalībvalstu un mazāk attīstīto reģionu rēķina. Tieši šo iemeslu dēļ ir nepieciešama vienota politika, kas nodrošinātu atšķirību izlīdzināšanos un visas ES līdzsvarotu attīstību. ES šim mērķim attīsta Reģionālo attīstības politiku.
Referātā tiks apskatīta ES Strukturālā un Reģionālā attīstības politika, tās būtība un instrumenti ar kuriem tā tiek īstenota. Darba mērķis ir - pētot un analizējot ES Strukturālās un Reģionālās attīstības politiku, noteikt instrumentus, ar kuriem tiek īstenota šī politika, kā arī noteikt, kurus instrumentus Latvija var piemērot, lai realizētu reģionālo attīstības politiku . …